kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Yaşama Dair
    Sinema
    Hobi
Günaydın
ATV
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Erdal Safak @ SABAH
 

Emirle zayıflamak

Kıbrıs, yerel seçimler, eli kulağındaki zamlar, IMF heyetinin ve Alman Hıristiyan Demokratlar'ın lideri Angela Merkel'in önümüzdeki haftaya renk katacak ziyaretleri, Irak, hatta Demokrat Parti'den adaylığı kesinleşmiş John Kerry'nin geçmişiyle ilgili "seksi" dosyaların ortaya çıkmasıyla geleneksel havasını yakalayan ABD seçimleri... Gelin bugün tüm "ciddi" konuları bir yana bırakıp, biraz sağlığımızla ilgilenelim... Dördüncü gününe giren kar hapsi boyunca, can sıkıntısıyla sık sık buzdolabına hamle ettiniz ya da abur cubura yüklendiniz. Buna bir de Sevgililer Günü şerefine evde veya dışarda daha bol çeşitli, daha uzun süreli akşam yemeğini eklediniz. Afiyet olsun ama "kilolar"dan ne haber? Eritebildiniz mi? Yakabildiniz mi? Konu önemli. Bundan birkaç ay önce Obezite Araştırma Derneği'nin bir araştırması yayınlanmıştı. Şöyle deniyordu: "2025'te Türkiye nüfusunun yüzde 39'unun obez olması bekleniyor. Bu rakama kilolular da eklenirse, halkın yüzde 70'i şişmanlar sınıfına girecek."

Küresel felaket
Obezliğin zengin ülkelere özgü sorun olduğuna inananlar yanılıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre, kronik beslenme yetersizliğinin pençesindeki yoksul ülkelerde de obezite hızla yayılıyor. Neden? Çünkü pahalı, hazırlanması uzun süren geleneksel yemeklerin yerini ucuz ve hazır, ama yağ ve şeker açısından zengin yemekler alıyor. Elbette obezite denilince akla gelen ilk ülke ABD. Sorunun toplumun yarınını tehdit eden boyutlara ulaştığı anlaşılınca "fast food" devleri de akıllarını başlarına toplamak ihtiyacı hissettiler. Şimdi "light" mönüler mi ararsınız, yağsız sandviçler mi... Bir de "Doktor Robert Atkins'in önerdiği rejime uygundur" notu taşıyan mönüler var ki, tam bir kara mizah örneği. Çünkü "Sebze-meyveye boş ver, ete, yağlı yiyeceklere yüklen" ilkesine dayalı bu rejimi 25 milyon Amerikalı harfi harfine uyguluyor, 100 milyonu da mümkün olduğunca uymaya çalışıyor. Geçenlerde ölen Doktor Atkins'in kendi rejimini uygulayarak obez olduğu ortaya çıkmasın mı! 72 yaşındaki Atkins, son nefesini verirken 117 kiloymuş. Bu gerçeği eşsiz bir fırsat gören vejetaryen beslenme kulüpleri şimdi "Atkins rejimi, hayvanları katletmekten, insanları da öldürmekten başka işe yaramıyor" diye kıyameti koparıyor.

İlginç bir uygulama
Obezitenin ölçüsü var mı? Evet var. Şöyle: Kilonuzu boyunuzun karesine bölün. Sonuç 19 ile 25 arasındaysa normal, 25-30 arasındaysa fazla kilolu, 30'un üstündeyse obezsiniz. Diyelim ki boyunuz 1.70, kilonuz da 80. Şimdi 1.7 ile 1.7'yi çarpın. Etti 2.89. Kilonuz olan 80'i 2.89'a bölün. Sonuç: 27.68. Siz fazla kilolusunuz. Peki bu fazla kiloları nasıl eriteceksiniz? Ya gönüllü olarak, ya doktor tavsiyesiyle ya da zorla. Fransızlar'ın sağlığını en önemli sorun gören Cumhurbaşkanı Chirac, halka zorla spor yaptırmaya karar verdi. Sağlık Bakanlığı 22 Şubat'ta kampanya başlatıyor. Amaç, Fransızlar'ı günde hiç olmazsa yarım saat hızlı tempoda yürütmek. Hazırlanan afişlerde ilginç tavsiyeler var: Asansör yerine merdiven kullanın, köpeğinizle gezintiye çıkın, arabanızı gideceğiniz yerin 5 dakika uzağına bırakın, otobüs ya da metrodan bir durak önce inin... Siz de bu kritik eşiğe gelmeden birşeyler yapın. Örneğin elinizdeki gazeteyi okuduğunuz sürece ıvır zıvırdan uzak durun, sonra da evinizin önündeki, hatta sokağınızdaki karları küreyin. Ha gayret.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Bugün bana çiçek yolla   / 14-02-2004
 Tatsız gerçek   / 13-02-2004
 Siyasiler ve depolitize halk   / 12-02-2004
 1959'daki kavgalar gibi   / 11-02-2004
 Güzel haber   / 10-02-2004
 Araf'ın kapısında   / 09-02-2004
 Bizim Yorgo'nun günü   / 08-02-2004
 Emeklere yazık oldu   / 07-02-2004
 Laiklik nedir?   / 06-02-2004
 Takdir-i ilahi   / 05-02-2004
ERDAL ŞAFAK
Emirle zayıflamak
Kıbrıs, yerel seçimler, eli...
AHMET HAKAN COŞKUN
Alttan alıyorum
"Kitapçıda Kolpa" başlıklı yazıma Müjdat...
ÖMER ÇELİK
BM'nin siyasi reenkarnasyonu
Kıbrıs müzakerelerinde...
NEBİL ÖZGENTÜRK
Söz Memduh Ün'de!
Nİhayet, Memduh Abi'yle "hayat...
REFİK DURBAŞ
Suç, korsan kitapçıda mı?
SABAH Posta Kutusu'nda...
SAVAŞ AY
Manşetlerde Teke Zortlatması!..
Askerde...
HINCAL ULUÇ
İnsanın içini ısıtan beyaz ayılar..
Dünyanın en güzel...
MEHMET BARLAS
İşbirliği, Türkiye'yi de Kıbrıs'ı da mutlu edecek!
Demek...
Bitsin bu çile
Bitsin bu çile
Sezonu mayıs ayının başında bitirmek için kış ortasında maç...
Aslan'ın yüzakı
Aslan'ın yüzakı
Danimarka maçı kadrosuna çağırılan tek G.Saraylı olan Orhan Ak,...
AKP'de 621 aday tamam
AKP'de 621 aday tamam
Erdoğan, partisinin Diyarbakır, Gaziantep ve Samsun büyükşehir...
Yolun sonu göründü
Yolun sonu göründü
Başbakan Erdoğan "Tüm mücadelemiz aynı istikamette sürecek" dedi,...
İstanbul'da normale dönüş
İstanbul'da normale dönüş
İstanbul'da iki gündür etkili olan kar yağışı hızını keserken kentte...
Doğa'nın sessiz dramı
Doğa'nın sessiz dramı
Doğa Toksoy henüz 8 yaşında. İşitme ve konuşma engelli. Geçtiğimiz...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Günaydın | Bizimcity | Sizinkiler | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin Sağlık | Cumartesi | Aktüel Pazar | Yaşama Dair | Sinema | Hobi
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.