kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
9 Nisan 2009, Perşembe
Sabah
 
Haberler Spor Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Magazin Sağlık Televizyon Yazarlar Kültür Sanat
 
24 Saat
24 Saat
Keskin, sapı rahat ve kolay kavranan bir bıçak; sağlıklı yemekler yapmanızı kolaylaştırır.

Hediye seçerken de sağlığı düşünün

PROF. DR. MEHMET ÖZ
PROF. DR. MEHMET ÖZ
03.04.2009
Hediye seçmek size zor geliyorsa, yola bir hedefle çıkın. Önce hediye alacağınız kişinin sağlığını düşünün. Örneğin mutlu olması için çikolata hediye edin..
Söz konusu, hediye vereceğiniz listedeki herkesi mutlu etmek olunca, şarap ya da antidepresan almaktan daha iyisini yapabilirsiniz. Yani öyle bir şey verebilirsiniz ki, her gün yeni bir hediye yerine geçebilir. Bugünlerde, sizi sağlıklı tutacak hediyeleri bulmak da çok eğlenceli. İşte, yıllar boyunca sağlık getirecek hediyeler:

İş arkadaşı:
Siyah (bitter) çikolata: Özellikle fazla kakao içeren (en azından yüzde 70 oranında olmalı) bir çikolata alın. Sağlıklı bir çikolata; yüksek oranda kakao içerirken, süt yağı veya katı maddeler içermemeli. Bu hediyeyi, iş arkadaşınıza vermenizin nedeni; çikolata yemenin, iyi hissetmeyi sağlayan dopamin hormonunu açığa çıkarması. Özellikle önemli toplantılar öncesi yemesini tavsiye edin.

Az tanıdığınız akraba:
Ceviz: Cevizleri, hediye etmeden önce fırında ya da tost makinesinde dokuz dakika pişirin. Sonra paket yaparak hediye edin. Böylelikle hem onlara şık bir hediye, hem de Omega-3 asitleri sayesinde sağlık sunmuş olursunuz. Omega-3 asidi; kalbi sağlıklı tutar, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve eklemlerin çatlamasını önler.

Önemli kişi:
Limon ya da lavanta losyonu: Özellikle masaj için formüle edilenleri seçin. Çünkü masaj, stres atılmasını sağlar. Eğer hediye verdiğiniz kişinin rahatlamasını istiyorsanız limon aromalı bir losyon seçin.

Stresli kişi:
Yoga minderi: Bu sayede hayatlarına yeni bir hedef, enerji, esneklik, hatta yogayı yaşamlarının bir parçası yaparlarsa, yeni bir algı kazandırabilirsiniz. Aldığınız kişinin minderi spor salonuna da götüreceğini düşünüyorsanız, antimikrobiyel bir minder seçin.

Gurme:
Güzel bir şef bıçağı: Sağlıklı bir yemek yapmanın yolu, keskin bir bıçakla işinizi kolaylaştırmaktan geçer. Süper keskin, sapı rahat ve kolay kavranan, 20-25 santimlik bir bıçak alın. Hediye paketinin içine, kendinize ait birkaç gizli tarif de koyun.

Teknisyen:
Pedometre (Adımsayar): Egzersiz yaparken, yürürken, yanınızda mutlaka olması gerekiyor, üstelik pahalı da değil! Özellikle dijital olanların kullanımı son derece rahat. Tüm gün kaç adım attığını saymak isteyenler için de ideal bir hediye!

Çevreci:
Tekrar tekrar kullanılabilen paslanmaz çelikten su şişesi: Güzel, hafif, pratik ve paslanmaz çelikten bir su şişesi, plastik şişeler yüzünden tehlikeli maddelere maruz kalmak istemeyenler için ideal bir hediye. Ayrıca bu şişeler, dünyamız için de önemli!

Güzel bir kız:
Sevimli manikür/ pedikür aletleri:
Bu hediyeyi, kendi manikür/pedikürünü kendi yapsın diye değil, gittiği manikür/pedikür salonuna kendi aletlerini götürsün diye alın. Böylece herkes için kullanılan aletlerden mikrop ve hastalık geçme riski de ortadan kalkar. Hatta ojesini de hediye edin ki, herkesin tırnağına sürülen ojeleri kullanmak zorunda kalmasın.