kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
31 Ocak 2009, Cumartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Türkiye'ye rağmen son anda moderatör

31.01.2009
Erdoğan'ın terk ettiği oturumun moderatörü Ignatius Türkiye'nin karşı çıkmasına rağmen atandı..
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sinirlenerek terk ettiği 'Gazze: Ortadoğu'da Barış Modeli' oturumundaki krizin, toplantıyı düzenleyenler tarafından bilinçli olarak hazırlandığı, Türkiye'nin karşı çıktığı David Ignatius'un, son anda toplantıya moderatör olarak atandığı iddia edildi. Başbakan Erdoğan'ın yakın çevresinden edinilen bilgiye göre, Gazze oturumundaki kriz şöyle gelişti: Başbakan Recep Tayip Erdoğan, 'Gazze: Ortadoğu'da Barış Modeli' oturumuna, iki hafta önce davet edildi. Erdoğan'ın danışmanlarına, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın katılacağı toplantının, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Başkanı Klaus Schwab tarafından yönetileceği bildirildi.

TÜRKİYE İTİRAZ ETTİ
WEF yetkilileri, Gazze toplantısından bir buçuk gün önce, yani çarşamba günü öğleden sonra, Başbakan Erdoğan'ın danışmanlarına, moderatör değişikliği yapıldığını, yeni moderatörün, Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius olacağını bildirdi. Türkiye tarafı, yeni moderatöre karşı çıkarak, WEF Başkanı Klaus Schwab'ın yardımcılarından birine, David Ignatius'un bu toplantı için yanlış bir seçim olduğu uyarısı yaptı. WEF yetkilileri bu tepkiye, "Haklısınız, bu tereddüdünüzü dikkate alacağız ve gerekli düzenlemeyi yapacağız" karşılığını verdi. Türk yetkililer, uyarılara rağmen, Gazze toplantısının David Ignatius tarafından yönetilmesini üzüntüyle karşıladı.

TEDBİR ALINDI
Ignatius, kitabından uyarlanan Yalanlar Üstüne filminin Türkiye'deki ön göstermi ve bir panele katılma üzere Bahçeşehir Üniversitesi'nin konuğu olarak 2008'in aralık ayında İstanbul'a gelmişti. Büyük ilgi alan 6 romanın yazarı olan Ignatius'un kitabından uyarlanan filmin başrollerini Leonardo Di- Caprio ve Russel Crowe paylaşmıştı. Davos zirvesindeki gerginliğin ardından Dünya Ekonomik Forumu da birtakım tedbirler aldı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Dünya Ekonomik Forumu'nun bundan sonraki toplantılarında özellikle de hükümet ve devlet başkanlarının katıldığı panellerde görev yapacak olan oturum yöneticileri sıkı eleme sonrasında belirlenecek. Forum yetkilileri, bundan sonra panel yöneticilerinin, bu konuda uzmanlaşmış kişilerden oluşturulacağını vurguluyor.

'YENİDEN DAVET EDECEĞİZ'
Bu arada, dün yaşanan gerginliğin ardından Davos'ta toplantılara devam eden Türk bakanlara forum tarafından tahsis edilen korumaların sayısının önemli ölçüde artırıldığı gözlemlendi. Öte yandan, Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab panelde yaşanan gerginlikten ötürü büyük rahatsızlık duyduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan'ı önümüzdeki yıl Davos'a yeniden davet edeceklerini açıkladı.