kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
7 Kasım 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Başbakan Erdoğan'dan CHP'li Kart'a tazminat davası

Giriş Saati : 07.11.2008 17:32
Güncelleme : 07.11.2008 22:40
Yeni Haber
Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile partinin tüzel kişiliği adına, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart hakkında toplam 50 bin YTL'lik manevi tazminat davası açıldı.

Başbakan Erdoğan ile AK Parti'nin avukatı Fatih Şahin tarafından açılan davanın dilekçesinde, CHP Milletvekili Kart'ın, 31 Ekim 2008 tarihinde TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ''Siyasi bir eleştirinin ötesinde AK Parti ve Erdoğan'ı ağır bir biçimde suçlayıcı, karalayıcı, tamamen gerçek dışı ifadeler ve iftiralara yer verdiği'' ileri sürüldü.

Dilekçede, Kart'ın basın toplantısında, ''Öyle anlaşılıyor ki devletin tamamen güvenliği ve devlet sırrı kapsamında kullanılması gereken örtülü ödenek harcamaları Başbakan'ın ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin harcamalarında kullanılmış, daha da ötesi Başbakan'ın kişisel ve özel harcamalarında kullanılmış. Bunun başka bir açıklaması başka bir anlamı olamaz'' şeklinde ifadeler kullandığı aktarıldı.

''Kart'ın, AK Parti ve Erdoğan'ı, örtülü ödeneği kendi kişisel ve özel harcamalarında kullanmakla itham etmesinin, hukuk düzeninin himaye etmeyeceği derecede ağır ve haksız bir saldırı olduğu'' iddia edilen dilekçede, ''Kart'ın iddiaları tamamen düzmece ve yalandır. Hayal ürünü bu gerçek dışı isnat ve ithamlar ile Kart, AK Parti ve Erdoğan'ın toplum önünde küçük düşürülmesine, şahsiyet haklarının ağır surette ihlal edilmesine sebebiyet vermişlerdir. Davacı Kart, bu galiz iftiraları ile toplumun müvekkillerime duymuş olduğu güven duygusunu zedelemeyi amaçlamıştır. Bu durum Erdoğan ve AK Parti'nin manevi şahsiyetlerinde telafisi güç zararlar meydana getirmiştir'' denildi.

Dava dilekçesinde, Atilla Kart'tan, yasal faiziyle birlikte her bir davacı için 25'er bin YTL olmak üzere toplam 50 bin YTL manevi tazminat talebinde bulunuldu.

AA