kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Temmuz 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Nükleer krizde AB'yi temsil eden Solana, dün Cenevre'de Tahran'ın başmüzakerecisi Celili ile ikinci kez görüştü. Celili ise görüşmeden hemen sonra İstanbul'daydı.

İran'a 15 gün müddet

İsviçre'nin Cenevre kentinde Batı ile İran arasında önceki gün yapılan nükleer toplantısından, "Müzakerelere 15 gün daha devam" kararı çıktı. İran karardan memnun. AB ise endişeli.....
Dünyanın nefesini tutarak izlediği Cenevre'deki nükleer kriz toplantısında ipler kopmadı. Ambargo ve savaş beklentilerinin yüksek olduğu toplantıda, taraflar görüşmeye 15 gün sonra devam kararı aldı. Batı basını bunu, "İran'a 15 gün müddet" başlığıyla verdi. Ancak İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, ABD'nin de ilk kez üst düzey diplomat William Burns ile izleyici olarak katıldığı müzakerelerin süreceğini söyledi. "BM'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan 5 artı 1 ülkeleriyle yürütülen müzakereleri olumlu buluyoruz. Her müzakere, ileri atılmış bir adımdır" dedi. İran'ın Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili ile dün bir araya gelen AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ise "İranlılardan net cevap alamadık. Evet ya da hayır demediler. Ancak yakın zamanda cevap vermelerini bekliyoruz" dedi. Cenevre'den İstanbul'a gelen Celili dün akşam Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile görüştü. Yapılan ortak basın açıklamasında Babacan, Türkiye'nin görüşme trafiğini desteklediğini söyledi. Celili ise "Adımlar atılmasında Türkiye'nin önemli bir etkisi bulunduğunu söyledi. Bakan Babacan bugün ABD'ye gidiyor.