kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Haziran 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Düşük elektrik faturası ödemenin yolları

Yeni Haber
Günlük hayatta sıkça kullanılan buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi elektrikli ev eşyalarında, basit önlemlerle yüzde elliye varan elektrik tasarrufu sağlanabiliyor.

Enerji tasarrufunun çevreye yapılan en önemli yatırımlarından biri olduğu düşüncesinden yola çıkan Çevre ve Kültür Kuruluşları Derneği (ÇEKÜD), alınacak basit önlemler sayesinde, elektriğin fazla kullanımdan doğan çevre zararlarının azalacağı görüşünde.

ÇEKÜD'ün yayınladığı "Elektrikli Ev Eşyaları Tasarruf Kitapçığı"nda yer alan önlemlerin başında, mikro dalga fırınların ve kompakt floresan lambaların tercih edilmesi, sadece kullanılan odaların ısıtılması, elektrikli eşyaların birbirinden uzak yerlere yerleştirilmesi geliyor.

ÇEKÜD'ün kitapçığında yer alan önlemlerden bazıları şöyle:

FIRINLAR VE OCAKLAR

"Aynı miktar yiyeceği pişirmek için mikro dalga fırın, klasik fırına göre yüzde 66 daha az enerji tüketir.

Her kapak açılışında sıcaklık 25 derece ile 30 derece birden düşeceğinden, yemek pişerken fırın kapağı gerekmediği sürece açmamalıdır.

Kapaksız kapta yemek pişirmek, 3 kat daha fazla enerji tüketilmesine sebep olur.

Fırında veya ocakta yemek pişerken yiyeceğin piştiği kabın kapağı sıkıca kapatılmalıdır.

Alev tencere tabanına, tam olarak temas etmeli, tencere tabanını aşmamalıdır."

ISITICILAR

"Odada 1 derecelik sıcaklık düşürme yüzde 5'lik yakıt tasarrufu sağlar.
Isıtıcınızın veya radyatörlerinizin önüne eşya koyulmamalıdır.
Kapalı ve uygun perdeler, pencerelerden ısı kaybını yüzde 25 oranında önler. Radyatörlerinizin arkasına yansıtıcı konulması, radyatör başına yılda 6 dolar kazanç sağlar. Kış aylarında radyatörün üzerine mermer ve çamaşır gibi herhangi bir malzeme konulmamalı, radyatörün üzerinde çamaşır kurutulmamalıdır."

AYDINLATMA

"Kompakt floresan lambalar normal lambalardan 5 kat daha az enerji tüketirler ve 10 kat daha uzun ömürlüdürler. Standart lambaların ömrü 750-900 saat (150 gün) iken, kompakt floresan lambaların ömrü 10.000 saattir (2 bin gün). Lambaların daha iyi çalışması için kuru bezle temizlenmesi gerekir. Kirli ve tozlu lambalar yüzde 25 daha fazla enerji tüketir."

SU ISITICILARI


"Termosifonların çevresini yalıtmak, yüzde 10 enerji tasarrufu sağlar.
Ayarlanabilir debili duş başlığı dakikada en fazla 10-15 litre su tüketirken, diğer başlıklar 25-30 litre su tüketir. Böylece 10 dakikalık banyo esnasında 100-150 litre sıcak su ve o oranda da enerjiyi tasarrufu yapılmış olur."

ÇAMAŞIR VE BULAŞIK MAKİNELERİ

"Makineleri odaya yerleştirirken çevresinde en az 5 cm. boşluk bırakılmalıdır.
Makineyi yarı dolu veya aşırı dolu halde çalıştırılmamalıdır.
Yaz aylarında ısı ve nemi azaltmak için sabah veya akşam saatlerinde yıkama yapılmalıdır.
Elektrik enerjisinin yüzde 90'ı suyu ısıtma esnasında harcandığından, durulama ve çalkalama soğuk su ile yapılmalıdır. Böylece enerji tüketimini minimize edilebilir."

BUZDOLABI VE DERİN DONDURUCULAR

"Buzdolabı, soba, radyatör, bulaşık makinesi ve ocak gibi ısıtıcı kaynaklardan uzak yere yerleştirmelidir. Böylece enerji tüketimi yüzde 10-15 oranında azalır.
Derin dondurucudan alınan bir kase içindeki buz parçası, dolabın ortasına konduğunda, 3-4 gün süre ile, yüzde 5 daha az enerji harcanır.
Yemekler, dolaba koymadan önce oda sıcaklığına kadar soğutulmalıdır. Böylece yemeği soğutmak için ilave enerji harcamaya gerek kalmayacaktır.
Dolabın altında veya arkasında bulunan bobinler temizlenmediği zaman yüzde 25 daha fazla enerji tüketilecektir.
Dolaba konulan yiyeceğin üzeri, kağıtla, alüminyumla veya plastikle kapatılmalıdır."