kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Haziran 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Canan Arıtman

"Saddam'ın keneleri PKK'nın eline geçti"

Hülya KARAĞLI - ANKARA
CHP'li Arıtman, "Saddam döneminde virüslü keneler üretildi. İşgalden sonra kenelerin akıbeti belli değil. PKK'nın eline geçmiş olabilir" dedi..
Türkiye'de can almaya devam eden ve devlete zirve yaptıran Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsü taşıyan kene için CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman çarpıcı iddialar ortaya attı. "Bir hekim olarak herkesi uyarmak görevim var. Söylediklerim komplo teorisi değil" diyen Arıtman, "Saddam kenelerinin nerede olduklarını öğrenmek istiyorum. Saddam döneminde laboratuvarlarda üretilen Kırım Kongo kenelerinin nerede olduklarını bilmek istiyorum" dedi. Arıtman'a göre, Saddam'ın bio kene ürettiği konusunda birçok bilimsel makale bulunuyor. Türkiye'de niye salgın çok Arıtman, SABAH'a, "Saddam döneminde bio terör dediğimiz bu keneler labaratuvarlarda üretildi. Onlar o dönem donduruldu. Tutuldukları yerden çıkarılmadı. Ama, ABD işgalinden sonra Türkiye'deki kene vakalarına bakın. Artış var" dedi.

PARAZİT ARTIYORSA
Yetkililerin, iklim değişikliğine dikkat çekerek, "Parazit sayısında artış var" dediklerine dikkat çeken Arıtman, "Ama kene niye artmış? Bio ajan denilen bu kene neden artmış" diye sordu. Sağlık Bakanı Akdağ ve Tarım Bakanı Mehdi Eker, önceki gün bir araya gelerek kene zirvesi yaptı. Toplantı sonrasında, bu tür kenelerin biyolojik silah olarak kullanılabileceğine dikkat çekildi. Ancak, Türkiye'de elde edilen bulguların biyolojik silah olduğu kanaati göstermediği vurgulandı.