kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 16 Haziran 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
LEVENT TÜZEMEN

Ayaklarınıza sağlık

Türkiye'nin sevincini Cenevre'den görüyorum. İnsanların zafer sarhoşluğundan sokaklara döküldüğünü biliyorum. Biz bu zaferi anamızın ak sütü gibi hak ettik. Şimdi, 'Avrupa Avrupa duy sesimizi işte bu Türkler'in ayak sesleri" diyorum. Bekle bizi Viyana bu yürekli adamlarla valsin başkentini de ayağa kaldıracağız.
Arda, turnuva öncesi bir röportajında şöyle demişti: "Bu şampiyonada oynatmayan değil, oynayan kazanacak. Orta sahası ve hücum hattı basan takım işi bitirir." Milli Takım olarak Arda'nın verdiği başarı tarifini sadece İsviçre'ye karşı ikinci yarı uygulamış ve kazanmıştık.
Çek maçında ilk yarı karşımızda oynayan ve oynatmayan bir takım bulunca golü aramaktan çok gol yememe düşüncesi içindeydik. Çünkü beraberlikte sonucu penaltıların belirleyecek olması futbolcularımızın aklını olumsuz olarak çelmişti. Çeklerin ilk toplara basması sonucu yerden ayağa isabetli pas oynayamadık; uzun toplarla hücuma çıktık ve Çekler'in daha çok topa sahip olmasını sağladık. Kanatlarımızı çalıştıramadık. İsveçli hakem de Çekler'den yana tavır koyup bizi sindirmeye çalıştı. Çünkü hakem Peter; Aurelio ve Topal'a kolay sarı kart çıkartarak hassas bölgede görev yapan bu iki oyuncumuzun elini kolunu bağladı.

HATIRLATMAYA GELDİK
Eflatun, "Kararsızlık tehlikeye, korkaklık ölüme, cesaret ise zafere götürür" demiş. İkinci yarıda Sabri'nin ve Kazım'ın girmesi takımı ateşledi. Çekler'in üzerine cesaretli gitmeye başladık ve onları kalelerine hapsettik. SabriArda kanatlardan Çekler'i yelpaze gibi sallıyordu. Emre Aşık'ın Emre Güngör ile değişmesine izin vermeyen Çek ruhlu İsveçli hakemler ikinci golü resmen yedirdi. Ama yıkılmadık ayaktaydık, yüreğimizde cesaretimiz kor ateş gibiydi. Arda ile umut kapısını açtık. Cech'in hatasını affatmeyen Nihat'la skoru eşitledik. 89'da Nihat yine sahneye çıktı ve Çeklerin turnuvadan checkout'unu verdi. Ve Türkiye'nin tarih yazmasını sağladı. Terim, "Dünyaya kendimizi hatırlatmaya geldik" demişti. İlk hatırlatma muhteşemdi. Ayaklarınıza sağlık 11 altın adam.