kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Mayıs 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Uzay İstasyonu'nun tuvaleti bozuldu!

Yeni Haber
Uluslararası Uzay İstasyonu'nun tuvaletinin bozulması astronotlara zor anlar yaşatıyor.NASA'nın verdiği bilgiye göre, şu anda 3 astronotun bulunduğu istasyondaki Rus yapımı tuvalette meydana gelen arıza sonucu sıvı atık toplama kısmı devre dışı kalırken, yalnızca katı atık toplama kısmı normal olarak çalışıyor.

Rus yetkililerin arızanın nedenini bilmedikleri, arızayı uzay ekibinin onarması gerektiği belirtiliyor.UUİ'nin 3 kişilik mürettebatının, bu sorun karşısında bir süre geçici olarak dönüş aracı Soyuz'un tuvaletinden yararlandığı, ancak onun kapasitesinin de sınırlı olması üzerine bozuk tuvaletle birleştirilen yedek torba gibi bir toplama sisteminin şu anda kullanıldığı kaydedildi.

UZAY İSTASYONU'NUN TUVALETİ- GALERİ


Johnson Uzay Merkezi Sözcüsü Nicole Cloutier, 7 yıllık tuvaletin daha önce de bozulduğunu, ancak bu sorunun hiç bu kadar uzamadığını açıkladı. Cloutier, cumartesi günü fırlatılması planlanan uzay mekiği Discovery ile gerekli malzemeyi UUİ'ye göndermeyi planladıklarını söyledi.Discovery'nin ise çok hassas hesaplanmış bir dengesi ve kapasitesi olduğu, dolayısıyla bu zor sorunun altından kalkılmaya çalışıldığı belirtiliyor.

UZAYDA TUVALET NASIL ÇALIŞIR?
Uzay İstasyonunu içinde bulunan tuvaletlerde lavabo veya duş bulunmaz. Astronotlar 1 metreye 1 metre büyüklüğündeki bu alanda tuvalet ihtiyaçlarını ilginç bir şekilde giderirler. Erkek ve kadın astronotlar için farklı tuvaletler yoktur.
Astronotlar önce vücutlarını sıkıca oturdukları klozete bağlarlar. Bu sayede yer çekimsiz bir ortamda tuvaletten havalanmazlar. Oturdukları klozetin içinde adeta bir elektrikli süpürge gibi çalışan bir vakum mevcuttur ve bu vakum bu süre boyunca atıkları çekerek astronotlara yardımcı olur. Klozetin deliği sadece 10 santim çapındadır. Astronotlar eğitimleri boyunca kameralı bir cihazla uzayda tuvalet ihtiyacı giderme eğitimi de alırlar.