kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 14 Mayıs 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
ŞELALE KADAK

Göcek'te miyiz yoksa İsviçre'de mi?

Aynı zamanda Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) yönetim kurulu üyesi olan Aldo Kaslowski Van Gölü'nde Akdamar Adası'dan karaya doğru yol olan teknede otururken, yanına armatör ve TURMEPA Başkanı Eşref Cerrahoğlu yaklaştı. Ve şöyle dedi:
"Adadan şöyle bir baktım. Nefis koylar var. Göcek'ten farkı yok aslında. Bir de şu dağlara bak. İsviçre'desin sanki! Yani burada hem deniz turizmi hem de kayak turizminin gelişmemesi için hiçbir neden yok."
İki işadamının da ilk defa yolu Van'a düşüyordu ve gördükleri manzara karşısında hem şaşırmış, hem hayran kalmış, hem de üzülmüşlerdi.
Kaslowski, Cerrahoğlu'nun sözlerine hak verdi. Cerrahoğlu devam etti: "Ama işte terör yüzünden buralara yatırım yapılmıyor!"
Ne yazık ki Türklerin büyük bir kısmının dahi yolu buralara hiç düşmüyor. Çünkü doğru dürüst tesis yok. Yatırım yapan ya da niyetlenen kimse de yok. Oysa gerçekten Van da birçok ilimiz gibi tarihi ve doğal güzelliklerin üzerinde oturuyor.
Akdamar Adası'ndan söz etmişken, geçen yıl restorasyondan geçen Akdamar Ermeni Kilisesi'nden bahsetmemek olmaz. Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda yer alan ve 18 ay süren onarımı yaklaşık 2.6 milyon dolara mal olan kilise 2007'de anıt müze olarak açılmıştı.