kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Nisan 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Cepten mahkemeye çağrı

Yeni Haber
Adalet Bakanlığı'nın bir GSM operatörü ile Ulusal Yargı Ağı Projesinin (UYAP) mobil ayağı için protokol imzalamasının ardından adliyelerde SMS'li dönem başlamış oldu.

Cep telefonunuzun mesaj uyarı zili çaldığında 'Duruşmanız var, yarın adliyeye gelin' diye hatırlatmayla karşılaşırsanız şaşırmayın, çünkü Adalet Bakanlığı yargıya hız kazandırmak için GSM operatörüyle anlaşmaya vardı. Türkiye genelinde yürürlüğe girecek uygulamayla vatandaşlar duruşmaya postadan gelen tebligatla değil, cep mesajıyla çağrılacak.

Rize, İstanbul, Diyarbakır adliyelerin sonra Bursa Adliyesi de bir haftadan bu yana tarafları ilgili merciye SMS ile çağırmaya başladı. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, uygulamanın maddi yönden de yarar sağlayacağını belirtiyor.

Postayla yapılan tebligat ücreti 4,5 YTL`ye mal olurken, SMS ücretinin ise sadece 45 kuruş olduğunun altı çizildi. Yetkililer, uyarı amaçlı bu mesajın kişiye duruşma gününden önce gönderildiğini, Bursa Adliye Sarayı'na davet edilmelerine rağmen gelmeyen kişilere resmi yolla tebligat yapıldığını kaydetti. Cep telefonu kullanmayanlara ise bu çağrının doğrudan posta tebligatıyla yapıldığı açıklandı.

Adaletin yerine getirilmesinde zaman kaybını ve vatandaşların bu sebeple mağdur olmalarını engellemek amacıyla Adalet Bakanlığı tarafından hayata geçirilen UYAP ile adliyelerde başlayan sürecin kesintiye uğramadan devam edeceği belirtildi.

Projenin başlangıcında, ilk olarak Avea tarafından sağlanacak teknoloji sayesinde Avea abonelerinin UYAP Adalet, Avukat, Vatandaş ve diğer portallar üzerinden yapılan ve bakanlık tarafından belirlenen işlemlerle ilgili uyarı, veri ve duyuruları ve bakanlık tarafından belirlenecek diğer tüm bilgileri, dava bilgileri de dahil olmak üzere SMS, sesli yanıt sistemi, WAP ve Infomobil aracılığıyla ceplerine alabilecekleri öğrenildi.

CİHAN