kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Nisan 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Atatürk'e hakaret gerekçesiyle 15 sitenin erişimi durduruldu

Yeni Haber
Atatürk aleyhine yayın yapan 15 sitenin erişimi durduruldu. Sitelerin 14'ü yargı kararıyla, biri de gelen şikayetler üzerine engellendi.

Telekomünikasyon Kurumu'nun (TK) verilerine göre, bir yıl içinde çeşitli nedenlerle 95'i yargı kararı, 173'ü de gelen şikayetler nedeniyle olmak üzere toplam 268 sitenin erişimi durduruldu. Engellenen siteler arasında müstehcenlik ve çocukların cinsel istismarı ilk sıralarda yer aldı. 96 site müstehcenlik, 75 site de çocukların cinsel istismarı nedeniyle kapatıldı. Kumar sitelerinin ağırlıklı olarak yargı kararıyla yayınını durdurulurken, 19 sitenin erişimi kumar oynanması için yer ve imkan sağladığı için durduruldu.

15 SİTEDEN 14'Ü YARGI KARARIYLA ENGELLENDİ

Youtube'ta yayınlanan videolarla gündeme gelse de Atatürk'e hakaret gerekçesiyle bir yıl içinde 15 sitenin erişimi yasaklandı. Erişimi engellenen sitelerin 14'ü yargı kararıyla, biri ise gelen şikayetler üzerine durduruldu. Bahis ve kumar gerekçesiyle 2, intihara yönlendirme gerekçesiyle bir, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma gerekçesiyle de bir sitenin yayını durduruldu.

4 BİN 975 SİTE İHBAR EDİLDİ

TK'nın oluşturduğu ihbar hattına ise 4 bin 975 ihbar geldi. 2 bin 405 ihbarlar ile müstehcenlik en fazla şikayet alan konular arasında yer alırken, bunu 790 ihbar ile Atatürk aleyhine işlenen suçlar izledi. Fuhuş ile ilgili 690 site ihbar edilirken, bu gerekçeyle şimdiye kadar erişimi engellenen site olmadığı görüldü. Çocukların cinsel istismarı ise 431 şikayet aldı.

(ANKA)