kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Nisan 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Doğulular hukukçu Batılılar iç mimar...

YAŞAR ÖZAY HABER MERKEZİ
300 bin öğrenci ile meslek seçimi konusunda araştırma yapıldı. Doğulular hukukçu, Marmaralılar iç mimar, Karadenizliler endüstri mühendisi, Egeliler asker, Akdenizliler diş hekimi olmak istiyor..
İLİŞKİLİ HABERLER
Doğulular hukukçu Batılılar iç mimar...
Gençlerin meslek seçimi konusunda yapılan araştırma Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayanların daha çok hukukçu, Marmara Bölgesi'nde yaşayanların ise iç mimar olmak istediğini ortaya koydu. Araştırma sonucuna göre Karadenizliler endüstri mühendisi, Egeliler asker, İç Anadolulular bilgisayar mühendisi, Akdenizliler diş hekimi Güneydoğulular ise bilim adamı olmak istiyor.

TERCİH DOKTORLUK
Araştırma Uğur Eğitim Kurumları Kariyer Merkezi, 2002-2008 arasında yaklaşık 300 bin öğrencinin kariyer tercihleriyle ilgili bir araştırma gerçekleştirildi. Buna göre Türk gençlerinin en çok istediği 5 meslek doktorluk, bilgisayar mühendisliği, avukatlık, eczacılık, psikologluk. Araştırmayı gerçekleştiren Uğur Kariyer Merkezi Müdürü Banu Albay Gürün doktorluğun toplumda saygı duyulan, prestijli bir meslek olması ve ayrıca maddi kazancının pek çok mesleğe oranla daha iyi olması nedeniyle gençleri bu mesleğe yönlendiğini vurguluyor.

CİNSİYETE GÖRE MESLEKLER
Araştırma kız ve erkek adayların en çok istediği mesleklerin birbirinden ciddi bir biçimde farklılaştığını gösteriyor. Kız öğrencilerin meslek seçimleri erkeklere göre daha fazla alana yayılırken erkek üniversite adaylarının tercihleri birkaç alanda toplanıyor. Araştırmaya göre kızlar en çok sırasıyla doktor, psikolog, avukat, eczacı ve matematik öğretmeni olmak istiyor. Erkeklerde ise ilk sırayı bilgisayar mühendisliği alıyor. Elektronik mühendisliği ve doktorluk ise diğer tercihler.

BÖLGELERİN MESLEKLERİ
Araştırma bölgesel farkların gençlerin mesleki tercihlerini etkilediğini gösteriyor. Buna göre iletişim ve sanatla ilgili meslekler en çok Marmara Bölgesi'nde yoğunlaşmış durumda. Bunun bir nedeni bu mesleklerin en çok Marmara Bölgesi'nde iş imkanının olması. Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki gençler bilimadamı, Karadeniz Bölgesi'ndekiler ise en çok bilgisayar mühendisi olmak istiyor. Araştırmaya göre avukatlık gençler arasında iş garantili meslek olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde gençler arasında en popüler meslek. Askerlik ve öğretmenlik ise en çok Ege Bölgesi'nde bulunan gençler arasında popüler.
Haberin fotoğrafları