kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 31 Mart 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

EXPO 2015 Milano'nun

Yeni Haber
İLİŞKİLİ HABERLER
EXPO 2015 Milano'nun
EXPO 2015'i Milano kazandı. Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Kurulunda yapılan ve İzmir'in de aday olduğu ortamda, 65'e karşı 86 oyla, EXPO 2015'in İtalya'nın Milano kentinde düzenlenmesi kabul edildi.

Uluslararası Sergiler Bürosunun (BIE), EXPO 2015'in nerede yapılacağına dair kararını açıklamasıyla birlikte, uluslararası alanda daha fazla tanınma avantajına sahip olan Milano, rakibi İzmir'i geride bırakmış oldu.

Dünyanın 7. büyük ekonomisi olan İtalya'nın ''sanayi ve ticaret başkenti'' olarak kabul edilen Milano, EXPO 2015 için EXPO'lar ve benzer organizasyonlar konusundaki deneyimini ön plana çıkaran kampanyalar yürütüyordu.

İzmir'in ''Herkes İçin Sağlık: Daha İyi Bir Yaşam İçin Yeni Yollar'' başlıklı temasına karşılık yarışa ''Gezegenimizde Beslenme: Yaşam için Enerji'' temasıyla katılan Milanolu yetkililer, gerek sunumlarında, gerekse tanıtım çalışmaları sırasında kentin böyle büyük bir organizasyon için gereken altyapıya şimdiden sahip olduğunu vurguladılar.

AVANTAJ, DEZAVANTAJA DÖNÜŞTÜ

Öte yandan Türk tarafı, özellikle de İzmirli kurumların temsilcileri, İtalya'nın ön plana çıkardığı deneyimlilik tezinin, Milano için bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı olacağını tartışmaya açmıştı.

İtalya ülke olarak 1906'da Milano, 1953'te Roma, 1954'te Napoli ve 1992'de Cenova olmak üzere 4 kez EXPO düzenlerken, ''fuarlar kenti Napoli'' ise 1933 ile 1996 arasında Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından tescillenen 13 sergiye ev sahipliği yapma olanağı buldu. EXPO 2015'e ilişkin karar, sonucu deneyimin kazandığı tezini bir anlamda doğrulamış oldu.

EXPO'lar, açık kaldıkları süre boyunca aldıkları ziyaretçi sayısı kadar, hazırlık aşamasında o kente, kentin dönüşümüne katkıları ve kentte ardında bıraktıkları kalıcı eserlerle de ''başarılı'' kabul ediliyor.

Büyükelçi Solmaz Ünaydın, ''Bugünkü seçim, gizli oylamayla yapılan bir seçim. Seçimin sonucu böyle oldu. Ama bugün gösterdiğimiz performansın, çabalarımızın çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Elimizden geleni yaptığımızı düşünüyorum'' dedi.

EXPO'DA ERKEN SEVİNÇ HÜZNE DÖNDÜ

Paris'te bugün oylaması yapılan EXPO 2015'in İzmir'de yapılacağına ilişkin haber önce tüm Türkiye'yi sevince boğdu ancak ardından gelen "Milano kazandı" haberi üzüntü yarattı.

Cumhurbaşkanı Addullah Gül ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da Paris'te izlediği EXPO 2015'in sonuçlarının açıklanacağı 18.00 itibariyle tüm Türkiye dikkatini Fransa'ya çevirdi. İzmir'de kurulan meydanda vatandaşlar Sertab Erener ve Kıraç konseri ile çıkacak kararı heyecanla beklerken bu sırada İzmir'in kazandığı haberi geldi. Televizyonlar yayınlarını keserek kararı canlı yayında "Son Dakika" anonslarıyla verirken, İzmir'de toplanan vatandaşlar da sevinç gösterilerinde bulundu. Bu sırada karara ilişkin uzman görüşleri de alındı. İzmir Valisi Cahit Kıraç meydanda toplanan coşkulu kalabalığa hitap ederken kararın resmen açıklanmadığını duyurdu. Aynı saatlerde saat 19.00 itibariyle Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da EXPO'nun İzmir'de yapılacağı haberleri üzerine konuyu değerlendirmek üzere gazetecileri makamına davet etti. Saat 19.00 itibariyle gelen bu haber Türkiye'de geniş yankı bulurken, saat 19.30'da Paris'te resmi karar açıklandı. EXPO 2015'in Milano'da yapılacağı resmen dünya kamuoyuna bildirildi.

Resmi kararın açıklanmasıyla Türkiye'de içeriden sızdırılan bilgiyle yaşanan heyecan yerini üzüntüye bıraktı. Başta televizyonların canlı yayınlarında olmak üzere önce Türkiye'nin kazanamamasından duyulan üzüntü dile getirildi, ardından Milano kararı açıklandı.

Öte yandan saat 19.00 itibariyle EXPO 2015'i İzmir'in kazandığına yönelik haberin kim tarafından sızdırıldığı merak konusu oldu.

15 MİLYON EURO HARCANDI

EXPO için Türkiye şimdiye kadar 15 milyon euro harcarken, Afrika ve Amerika kıtasındaki gelişmekte olan ülkeler için de 50'şer milyon dolar fon ayırmıştı.