kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 31 Mart 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Paris sokaklarında İzmir afişleri... EXPO 2015 oylamasının yapılacağı Paris sokakları, metro istasyonları günlerdir İzmir'in adaylağını duyuran ve şehirden görüntülerin yer aldığı afişlerle süslü.

Expo 2015 İzmir için Paris'te son tango

EXPO 2015'in ev sahibinin belirleneceği oylamada İzmir'e destek vermek için Türkiye tek yürek oldu. Şimdiye kadar İzmir 15 milyon Euro harcadı. Oylamanın sonucu bugün saat 18'de belli olacak..
İLİŞKİLİ HABERLER
Expo 2015 İzmir için Paris'te son tango
EXPO 2015'in ev sahibinin belirleneceği ve bugün öğleden sonra Paris'te yapılacak oylama öncesi Türkiye'den çok sayıda politikacı ve gazeteci Paris'e uçtu. Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve CHP lideri Deniz Baykal cumartesi günü Paris'e giderken, dün de kalabalık bir gazeteci grubu oylamayı izlemek için Paris'e gitti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bugün yola çıkacak. Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE), EXPO 2015'e ev sahipliği yapmak için aday olan İzmir ve Milano arasındaki kararını bu akşam verecek. Bugün son kez önce Milano'nun, daha sonra İzmir'in sunumunu dinleyecek BİE üyeleri, iki kentin sunumundan sonra salonu boşaltarak oylamaya geçecek. Oylama sonucunun bugün 18.00'de açıklanması bekleniyor.

15 MİLYON EURO HARCANDI
EXPO için Türkiye'nin şimdiye kadar 15 milyon euro harcadığı, Afrika ve Amerika kıtasındaki gelişmekte olan ülkeler için de 50'şer milyon dolar fon ayırdığı öğrenildi. Milano ve İzmir, son altı ayda Paris'te EXPO 2015'e ev sahipliği yapabilmek için yoğun lobi faaliyeti sürdürdü. İki kent de düzenlediği sanatsal ve kültürel etkinliklerle

151 BIE üyesini kendi tarafına çekmek için uğraş verdi. Son olarak İzmir'den belediye heyeti, BIE üyelerine Paris'in ünlü Ritz Oteli'nde önceki akşam gala yemeği verdi. Gala yemeğine, İzmir'in adaylığına destek vermek amacıyla Paris'te bulunan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da katıldı.