kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 27 Mart 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

İşte bu da piyasada 'iç' kanama!

Yaklaşık 8 aydır global piyasalardaki dalganın esiri olan Türkiye dün belki de ilk kez siyasi tansiyonun artması ile dünyadan ayrı hareket etti.. Dolar bir günde 3 kuruşluk artışla 1.27 YTL'yi gördü, faiz % 18.5'i aştı. Yerli yatırımcıların hareketi ile borsa 40 bin 658 puana geriledi..
Piyasalardaki global çalkantının dün etkisi azalırken, yerini ilk kez iç siyasi gelişmelerin yarattığı tedirginlik aldı. Ve belki de ilk kez Türkiye piyasaları dün siyasi gerilimin artması üzerine uluslararası piyasalardan ayrıştı. Dünyada dolar değer yitirirken Türkiye'de değer kazandı. Dolar kuru 1.24 YTL'den 3 kuruşluk artışla 1.27 YTL'yi buldu. Benzer tedirginlik faizde de yaşandı. Bono faizi yüzde 18.53'e çıktı. Dolar, TL karşısında 1 günde yüzde 1.9 değer kazanırken faiz de 0.44 puan birden sıçradı. Borsa da yüzde 0,81 düştü. Oysa dün Avrupa borsaları genel olarak yatay bir seyir izlerken ve dünya piyasalarında adeta sütliman bir ortam varken Türkiye'de ise piyasalarda başta yerli yatırımcıların hareketi ile panik havası hakim oldu.

'DÜNYA İLE BAĞLARIMIZ GEVŞEDİ'
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından laikliğe aykırı fiillerin odağı olmakla suçlanan AKP hakkındaki kapatma davasının açılması sonrası, iktidar partisinin kapatma davasını engellemek için Anayasa değişikliğine gideceğini açıklaması ile siyasi gerilim arttı. Anayasa'nın referanduma götürülmesine yönelik tartışmalar ve sivil toplum kuruluşlarının yaşananlara tepkisi sonrasın da da piyasaların tansiyonu yükseldi. Bir anlamda Türkiye piyasaları yurtdışındaki küresel kriz gündemi etkisini azaltınca gözünü içeri çevirdi. Bu bağlamda İMKB-100, 40 bin 658 puana kadar geriledi. Gün sonunda 1.26 YTL'ye demir atan dolar kuru yerli talebi ile hareketlendi. Bono piyasasında yabancılar satışa geçip dolarlaki hareketi artırdı. Hal böyle olunca da Türkiye piyasaları dünya ile bağını adeta gevşetti. Türk Lirası'nın değer kaybında özellikle son iki haftadır artan politik belirsizlik olduğunu belirten piyasa analistleri, dünya ile bağların gevşediğine dikkat çekti. Uzmanlar cari açığın da Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olmaya devam ettiğini ve uluslararası piyasalarda yaşanan bankacılık krizi nedeniyle bu yıl cari açığın finansmanında zorluklar yaşanabileceği uyarısında bulundu.
Haberin fotoğrafları