kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 27 Mart 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Emre Arolat (solda) ve Murat Tabanlıoğlu Zorlu Center için ortak proje üretiyor.

Zorlu Center, Tabanlıoğlu ve Emre Arolat'a teslim

HACER GEMİCİ
Zorlu'nun Zincirlikuyu'daki arazisi için açılan proje yarışmasında ipi iki Türk mimar Arolat ve Tabanlıoğlu göğüsledi. Hazırlanan yeni projede bina sayısı 6'dan 4'e indirilirken, hafriyat işini de Mak-Yol üstlendi..
İstanbul Zincirlikuyu'daki eski Karayolu arazisini 800 milyon dolara alan Zorlu Grubu'nun proje yarışmasında ipi Türk mimarlar Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu göğüsledi. Finala kalan 4 mimarlık bürosu arasından Arolat ve Tabanlıoğlu'nun projelerini beğenen Zorlu Grubu'nun patronu Ahmet Zorlu'nun iki şirkete birden görev verdiği öğrenildi. Yeniden masaya oturan ve Zorlu'nun istekleri doğrultusunda birtakım eklemeler yapan iki mimarlık grubunun ortak bir büro kiralayarak çalışmaları için özel bir ekip oluşturacakları konuşuluyor. Bu arada daha önce Ahmet Zorlu'nun proje çerçevesinde "25-28 katlı 5-6 bina olacak" açıklamalarına karşın yeni projede bina sayısı 4'e çekildi. Yaklaşık 600 bin metrekare alan üzerinde yapılacak olan Zorlu Center'in 2010 yılında tamamlanması bekleniyor.

DÖRT BİNA OLACAK
Projenin yüksekliği konusundaki en önemli kıstası varlığı korunacak olan Zincirlikuyu'daki Karayolları binası oluşturuyor. 4 binanın yüksekliğinin Karayolları binasını geçmemesi gerekiyor. Ancak arazide aşağıya doğru kot farkı bulunduğu için binaların yüksekliğinin 100 metre civarında yani yaklaşık 25'er katlı olması söz konusu. Proje kapsamında Zincirlikuyu'nda rezidans, otel, ofis, alışveriş merkezleri ve yaşlılara özel yaşam alanları bulunacak. Edinilen bilgiye göre İstanbul III. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na yine dört proje gönderilecek. Zincirlikuyu'ya İstanbul'un simgesi olacak bir proje gerçekleştirmek istediğini sık sık dile getiren Ahmet Zorlu'nun sırf bu amaçla Amerika'dan Uzakdoğu'ya kadar bir çok ülkeyi gezerek binaları dolaştığı ve bu anlamdaki bilgisini artırmaya çalıştığı biliniyordu.

HAFRİYAT MAK-YOL'UN
17 Ocak 2008'de 132 bin 36 sayılı karar ile Beşiktaş Belediyesi'nden ruhsatı alan Zorlu Gayrimenkul, ihalenin ilk bölümü olan hafriyat işini İstanbul'daki Mövenpick Otel'in işletmeciliğini de üstlenen Adnan Çebi'nin şirketi Mak-Yol İnşaat'a verdi. Yaklaşık 1.5 ay önce hızlı bir şekilde hafriyata başlayan Mak-Yol İnşaat, 9 ay içinde ilk fazı tamamlayacak. İlk bölümde hafriyat yapılacak, kazıklar çakılacak ve ishale hattı döşenecek. Ardından da Zorlu Gayrimenkul önce kaba inşaat, ardından da ince inşaat için yeniden ihaleye çıkacak.