kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Mart 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Mehmet Murat, TOKİ'nin Doğu'da 35 bin yeni konut inşa edeceğini belirtti.

"KEY'de hak sahibi 9 milyon kişiye çıkıyor"

Menekşe ATASELİM ŞANLIURFA
TOKİ Başkan Yardımcısı Murat, 1.5 milyar YTL'nin KEY ödemeleri için bekletildiğini belirterek, "Hak sahipleri başvuruları hızlandırmalı" dedi..
Uzun zamandır tartışılan Konut Edindirme Yardımı (KEY) ile ilgili açıklamalar yapan TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Murat, kasalarında 1.5 milyar YTL'nin KEY ödemeleri için beklediğini kaydederek, "Biz ödemeye her an hazırız. Ancak liste devamlı güncelleniyor. 2008'in başı itibarıyla 5 milyonu bulan kişi sayısının 9 milyona çıkması bekleniyor. Hak sahipleri Emlak Konut'a başvuruyu hızlandırsın" diye konuştu. Murat, TOKİ'nin 5 yılda toplam yatırım harcamalarının 23 milyar YTL'yi bulduğunu belirterek, bunun 13 milyar YTL'sini müteahhit ödemelerinin oluşturduğunu ve aynı dönemde kaynak geliştirme projelerinden de 4.5-5 milyar YTL kazanç sağladıklarını söyledi.

SOSYAL KONUT ARTTI
Gündeydoğu'da inşa ettiği sosyal konut yatırımlarına hız veren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) Şanlıurfa'daki Akabe Konutları projesine rekor başvuru geldi. Alt ve orta gelir grubu için yapılan toplam bin 178 konuttan oluşan karma projedeki 132 daire için 6 bin 698 kişi başvurdu. Konut başına 51 talibin düştüğü projenin kura çekimi dün gerçekleştirildi. 3 şehit ve 3 gazi ailesi de kurada ev sahibi olmaya hak kazandı. Yoksul konutlarında 15 vadeli aylık taksidi 275 ile 350 YTL arasında değiştiği ve peşin 4 bin YTL'nin ödendiği konutların büyüklükleri brüt 83, net 63 metrekare. Konutların çekilişi için Urfa'ya gelen TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Murat, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki sosyal konut yatırımlarına hız vereceklerini ifade ederek, "Artık göç alan bölgelere daha çok yönelmeye çalışıyoruz. Şanlıurfa da bunlardan biri" dedi. Kuveyt ve Katarlı fonlar ile Deutche Bank gibi önemli finans kuruluşlarından TOKİ'ye teklifler geldiğini ifade eden Murat, şunları söyledi: "Yurt dışından fonlar ziyaretimize gelip kredi vermek istiyor. Ama bizim ihtiyacımız yok. Kendi yağımızla kavruluyoruz" dedi.
Haberin fotoğrafları