kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Mart 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Gül'den Talabani'ye: Avrupa kapınız biziz

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU
Cumhurbaşkanı Gül, bugün ağırlayacağı Talabani'ye Türkiye'nin önceliğinin PKK ile mücadele olduğunu söyleyecek. Görüşmede Bağdat'a, Avrupa'ya açılan kapının AB'ye aday Türkiye olduğu da anımsatılacak..
Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye Türkiye'nin önceliğinin terör örgütü PKK ile mücadele olduğunu söyleyecek. Talabani'nin, Ankara'da kendi isteğiyle bugün Anıtkabir'den başlatacağı 24 saatlik çalışma ziyareti öncesinde Cumhurbaşkanlığı bir ilke imza atarak yayın organlarının Ankara Temsilcileri'ne brifing verdi. Gül'ün, Dış Politika Başdanışmanı Gürcan Türkoğlu ile Irak Özel Temsilciliği'ne atanan Murat Özçelik'in brifingi ışığında Gül-Talabani görüşmesinde ön plana çıkacak konular şöyle:

* İADE MEKANİZMASI: "Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğüne önem veriyoruz ve ilişkilerimizin geleceğine bu geniş açıyla bakıyoruz" demesi beklenen Gül, teröristlerin iadesi için Türkiye ve Irak arasında bir mekanizma oluşturulmasını önerecek.

* TALABANİ'YE SURİYE ÖRNEĞİ: Gül, Talabani'ye Türkiye'nin yakın tarihinden örnekler de vererek Bağdat-Ankara arasında kurmak istediği ilişkiyi aktaracak. Iraklı Kürt grupların geçmişte PKK ile savaştığını ve zaman zaman da kabul edilmeyecek beyanlarda bulunduğunu belirten Irak Özel Temsilcisi Özçelik, "Suriye'nin de geçmişte PKK'ya desteği vardı. Sonrasında atılan adımlar sayesinde Suriye Cumhurbaşkanı'nı Ankara'da ağırladık" dedi.

* DESTEK VERMEYE HAZIRIZ: İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ve Talabani'nin geçtiğimiz hafta yaptığı görüşmenin ardından tüm dünyanın gözlerinin Ankara'ya döneceği ziyarette Bağdat'a, Avrupa'ya açılan kapının Türkiye olduğu da anımsatılacak. "Modern Türkiye, AB ile katılım müzakereleri yapan bir ülke olarak Irak'ın demokratik gelişmesine destek vermeye hazır" mesajı verecek.

* BARZANİ'YE MESAFELİ DURUŞ: Türkiye, merkezi Bağdat hükümetinin lideri Celal Talabani'ye kapılarını açarken Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani'ye karşı ise mesafesini koruyor. Ankara, bu aşamada Barzani'nin kontrolündeki Erbil'e başkonsolosluk açmayı düşünmüyor. Şii bölgesindeki Basra Başkonsolosluğu ise yakın zamanda açılacak.

* KERKÜK DERSİ: Talabani'ye ayrıca, "Kerkük, Irak'ın küçük bir örneği. Türkmenler, Kürtler ve Araplar arasında denge sağlanmadan Kerkük'ün statüsü oldu bittiye getirilirse mezhep çatışmasına ilave etnik çatışmalar görülebilir. Bu bir kara delik gibi tüm bölgeyi içine çekebilir" denilecek.

* SEMBOLLER KONUŞTU: Talabani, Ankara'ya çalışma ziyareti için gelecek, devlet ziyareti gerçekleştirmeyecek. Talabani'yi havaalanında Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek karşılayacak. Irak Cumhurbaşkanı Çankaya'da Camlı Köşk'te konaklayacak. Bu kararda Talabani için alınan güvenlik önlemlerinin yanı sıra Gül'ün jesti etkili oldu. Ancak Talabani için askeri tören yapılmayacak. Çalışma ziyaretlerinde uygulanan yemek daveti ise Talabani için genişletildi. Aralarında Arap ülkelerinin büyükelçileri, işadamları ve siyasilerin de bulunduğu protokole davetiye gönderildi. Talabani'nin ziyareti ile birlikte ilk defa Irak'ın işgalden sonraki yeni bayrağı bir yabancı ülkede dalgalanacak.