kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Aralık 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
SENFONİDE LİDER MOSKOVA... 1 haftada en fazla uçağın kalktığı kent New York oldu. En çok senfoni orkestrasının bulunduğu kent ise Moskova.

Ekonomi ve kültürde 24'üncü şehir İstanbul

The Independent gazetesi Londra'yı dünyanın ekonomi ve kültür başkenti seçti. İstanbul ise 24'üncü sırada yer aldı..
İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesinin yaptığı ve Londra'nın dünyanın ekonomi ve kültür başkenti seçildiği araştırmada, İstanbul 24. sırada yer aldı. Aylarca süren ve ünlü dünya kentlerinin nüfus, ekonomi piyasaları, turizm trendleri, ulaşım imkânları, spor ve kültür faaliyetleri gibi pek çok alanda karşılaştırıldığı araştırmanın sonucunda, Londra'nın diğer ünlü kentleri açık farkla geride bıraktığı bildirildi. Araştırmada, en kalabalık nüfuslu kentin hangisi olduğu, bir haftada hangi kentten en fazla sayıda uçağın kalktığı, en büyük sermaye piyasasının nerede olduğu gibi sorular ele alındı.

EN KALABALIK TOKYO
Araştırmaya göre, en kalabalık nüfuslu kent 34 milyonla Tokyo olurken, bir haftada en fazla uçağın kalktığı kent 11.912 ile New York oldu. En çok senfoni orkestrasının bulunduğu kent 7 senfoni orkestrasıyla Moskova, en fazla dünya kültür mirasını barındıran kent 4 eserle Londra, dünyanın en uzun metro hattını barındıran kent yaklaşık 400 km ile yine Londra oldu. Londra'nın ekonomik ve kültürel açıdan "Dünya Başkenti" seçildiği araştırmada Londra'yı ilk 10'da New York, Paris, Tokyo, Chicago, Madrid, Washington, Los Angeles, Roma ve Mexico izledi.