kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Ağustos 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Cepten konuşurken kronometreyi açın!

Operatörler dakika ücretlerini düşürürken kontör atış süresinden kazanıyor. Tüketici ise saniye üzerinden konuşturan tarifede daha az fatura ödüyor..
İLİŞKİLİ HABERLER
Cepten konuşurken kronometreyi açın!
GSM operatörleri dakika ücretlerini düşürürken kontör atış süresiyle oynayarak artık sürelerden kazanıyor ve gelirini artırıyor. Bedava konuşma süreleri de daha çok konuşma alışkanlığı kazanmamıza neden oluyor. Abonelerin faturalarının artmaması için operatörlerin sunduğu dakika bazlı tarife yerine saniye bazlı tarifeye geçmesi gerekiyor. Operatörler müşterilerinin ortalama konuşma sürelerine göre dakika ücretlerini aşağı çekiyor gibi görünse de kontör atış süreleriyle aradaki bedeli tahsil ediyor. Üstelik bedava konuşma süreleri ve kısa mesajlar için getirilen şartlar da tarifeleri yukarı doğru çekiyor. Sonuçta daha çok konuşup daha fazla mesaj çekip daha fazla ödüyoruz. Türkiye'de ekonomik kriz ve deprem sonrası vergiler konuşma sürelerinin düşmesine neden olmuştu. 3 GSM operatörün rekabeti ve son dönemde reklam kampanyalarıyla ortaya çıkan Türk Telekom'un da eklenmesi konuşma sürelerini artırmaya başladı. Turkcell'de aylık konuşma süreleri 68 dakikadan 89 dakikaya çıktı. Vodafone da 2007'nin ilk üç ayında 103 dakika olan kişi başı konuşma süresine sahipken 30 Haziran'da 109 dakikaya ulaştı. Avea ise yine konuşma sürelerinin son üç ayda arttığını açıkladı.

KONUŞMALAR KESİLEBİLİR
Ancak artan konuşma süreleri bütün operatörlerin kesilen konuşma miktarında artışa neden olacak. Şebeke kapasitesi yetersiz olursa konuşmalar kesilebiliyor. Operatörler bedava konuşma sürelerini yoğunluğun az olduğu hafta sonlarına veya gün içine dağıtarak şebekeyi rahatlatıyor. Turkcell'in sahip olduğu abone miktarı da diğer operatörlerin toplamından fazla. Turkcell artan frekansı 3'üncü nesil altyapı ile karşılamayı düşünürken diğer operatörler de baz istasyonu konusunda yatırımlarına artırarak devam etmek zorunda. Baz istasyonu eklemek hiç kolay değil. Büyük şehirlerde risk daha yüksek.
Haberin fotoğrafları