kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Ağustos 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Öfkeli yatırımcı faiz indirimi için Fed'i baskı altına alıyor

FURKAN ALP
Fonlar peş peşe batmasın diye merkez bankaları piyasaya 285 milyar dolar pompaladı. Yatırımcılar krizin öldürücü boyuta ulaşmaması için ABD Merkez Bankası Fed'in olağanüstü toplanıp, acilen faiz indirimine gitmesini istiyor..
Geçtiğimiz hafta salı günü Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirim toplantısından sonra piyasaya verdiği mesajlar ile toparlanma sürecine giren borsalar, Fed Başkanı Ben Bernanke'nin kredi pazarına ilişkin, 'Düzeltmeler devam ediyor, ciddi bir sorun yok' açıklamasından tam iki gün sonra tepe taklak oldu. Piyasalar faiz indirimine gitmeyen ve kredi pazarındaki sorunları ciddiye almayan Fed Başkanı Ben Bernanke'yi öngörüsüzlük ve kontolü ele almamakla suçlarken, Fed'in likidite sorunu karşısında yaklaşan tehlikeyi fark ederek piyasaya iki günde 62 milyar dolar nakit pompalamasını gecikmiş bir destek olarak yorumladı. Piyasalar şimdi de Fed'in 18 Eylül tarihinde yapacağı faiz indirim toplantısından önce olağanüstü toplanarak faizleri indirmesi için yoğun baskı yapıyor. Uzmanlar, Fed'in yapacağı faiz indirimi ile dalgalanmanın öldürücü boyut kazanmadan piyasalara yeniden güven vereceğini vurguladı. Piyasa analistleri ABD'li yetkililerin dalgalanma sonrası büyüme rakamlarında revizeye giderek öngörülerini aşağıya çektiklerini belirtti. Tüketici harcamalarında gerçekleşen yavaşlama ile ekonominin sağlıklı büyüme hızından uzaklaştığını kaydeden uzmanlar, mortgage kredileri ile başlayan ve daha sonra kredi pazarını etkisine alan dalgalanmanın 2000 yılı sonunda yaşanan resesyon dönemi ve faiz indirim süreci ile benzerlikler göstermeye başladığı uyarısında bulundu.

FAİZ BAHİSLERİ AÇILDI
Amerikan Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, 7 Ağustos Salı gün yapılan toplantısı sonrası faiz indirimine gidecekleri yönünde herhangi bir sinyal veya mesaj vermemişti. Toplantı notlarının üzerindeki mürekkep kurumadan kredi pazarındaki sorun likidite sorununa dönüşünce Fed apar topar piyasalara 62 milyar dolarlık nakit artırımı yaptı. İşte bu noktada dalgalanmadan nasibini alan Wall Street yatırımcıları Fed'in likidite enjekte etmesinin yeterli olmayacağı inancıyla erken bir faiz indirimi için lobi çalışmalarına başladı. Wall Street'te bulunan bazı fonlar faiz indirimleri için bahisler açtı.
Haberin fotoğrafları