kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Temmuz 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Yatırımcı da AKP'ye oy attı borsa 55 bin ile rekor kırdı

Piyasalar satın aldıkları seçim sonuçlarını adeta ödüllendirdi. Borsa 55 bini geçerek rekor kırarken, dolar dün 1.24 YTL'ye geriledi. Bono faizleri ise yüzde 17.18'e indi..
Seçimlerden piyasaların satın aldığı yönde bir sonuç çıkmasıyla piyasalar haftaya rekor ile başladı. Borsa sabah saatlerinde 55 bin seviyesini geçerek, rekor seviyelere tırmandı. Dolar 1.24 YTL'ye gerilerken, bono faizleri ise son 13 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 17.18 seviyelerine indi. AKP'nin tek parti olarak iktidara devam edeceği ve üç partili bir meclis oluşumunu yansıtan sandık sonuçları ile İMKB 100 Endeksi tarihi seviyeleri geride bıraktı. Borsa dün 2689 puan ve yüzde 5.08 yükselerek, 55 bin 625 puana yükseldi. Piyasaların beklentisi doğrultusunda ortaya çıkan meclis aritmetiği sonrası seçimlerden sonra ilk işlem gününde yatırımcı rekor seviyede işleme imza attı.

İŞLEM HACMİNDE YENİ REKOR
Dün borsada işlem hacmi 3 milyar 380 milyon YTL olarak gerçekleşerek, yeni bir rekor kırdı. 6 mayıs 2009 tarihli gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 17.18'e indi. Seçimlerin ardından AKP'nin tek parti hükümeti olarak yeniden iktidara gelecek olması ile piyasalar cumhurbaşkanlığı seçimleri ve terör sorununa odaklandı. Piyasa analistleri siyisi belirsizliğin önündeki engellerden biri olan genel seçimlerin artık bittiğini piyasaların şimdi rotalarını cumhurbaşkanlığı seçimi ve Kuzey Irak'a yapılması planlanan sınırötesi operasyona çevrildiğini belirtiyor. Uzmanlar, yeni hükümetin Ağustos ayında cumhurbaşkanlığı seçimleri için çalışmalar başlayacağını ve adaylar ile ilgili herhangi bir siyasi sorun yaşanmaması ve yurtdışındaki likidite de bir sorun olmaması durumunda piyasalardaki rallinin devam edeceği görüşünde hemfikir. AKP'nin Anayasa'yı değiştirecek bir çoğunluk sağladığı taktirde bu yönde bir arzusu olduğunu da belirten piyasa analistleri, meclise girecek DTP kökenli bağımsızların tutumunun da piyasalar açısından takip edilecek konular arasında olduğunu söylüyor.

*Dolar 1.24 YTL'ye gerileyerek 6 yılın en düşük seviyesine indi.
*Borsa yüzde 5.08 değer kazanarak, ilk kez 55 bini geçti.
*Bono faizleri yüzde 17.18 ile son 13 ayın en düşük seviyesinde.
*Şimdi gözler Çankaya seçimleri ve Kuzey Irak'a çevrildi.