kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Mayıs 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Erkek 47, kadın 44 yaşında emekli oluyor, sistem çöküyor!

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU
Sosyal Güvenlik Kurumu, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararından sonra emeklilik sistemini yeniden yapılandıran bir taslak hazırladı..
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, geciken reformun ülkenin geleceğini nasıl kararttığını gösteren bir "Beyaz Kitap" hazırladı. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Birol Aydemir ve ekibi aynı zamanda Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı doğrultusunda reformu yeni baştan ele alan önerilerde de bulundu. SGK verilerine göre, reform yapılabilse tasarruf edilecek kaynaklarla eğitim ödenekleri iki kat artırılabilecek. Erkeklerin 47, kadınların 44 yaşında emekli olduğu Türkiye'de, 1.5 milyon emekli kayıtdışı çalışıyor; hem emekli aylığı alıyor, hem gençlerin iş piyasasına girmesini güçleştiriyor, hem de prim ödemiyor.

REFORMA NEŞTER

22 Temmuz seçimleri sonrası kurulacak yeni hükümeti bekleyen sosyal güvenlik reformunun, yüksek mahkemenin kararı sonrası neşter vurulan yönleri şöyle:
* Reformla, kamu görevlileri için emekli aylığına esas sosyal güvenlik primi kesintisi değiştirilmiş, ele geçen aylığın tümü üzerinden kesinti yapılması öngörülmüştü. Bu durumda memurların maaşlarında azalma olacaktı. Ancak, ilave prim yükü sadece 2 yıl boyunca bütçeden karşılanacaktı. Yeni dönemde memur maaşlarının düşmemesi için her yıl bütçeye 1 milyar dolar (1.3 milyar YTL) ek ödenek konulması gerekecek.
* Sigortalıların reform sonrası dönemdeki geçmiş prime esas kazançları hesaplanırken yüzde 50 enflasyon, yüzde 50 ücret artışında oluşan karma bir endeksle güncelleme esası getirilmişti. Ancak, Anayasa Mahkemesi bu düzenlemeyi iptal etti. Önerilen sistemde, geçmiş ücretler tüketici fiyatları enflasyonuna büyüme oranının dörtte biri esas alınarak güncellenecek.
* Emekli aylıklarının enflasyon oranında artırılmasına ilişkin düzenleme de iptal edildiğinden yeni dönemde yüzde 75 TÜFE, yüzde 25 memur maaş artışından oluşan karma bir endeksle emekli aylıkları artırılacak.
* TÜİK verilerine göre, 2006 yılı itibariyle emekli olduğu halde çalışan kişi sayısı 2 milyon 165 bin kişi olarak tahmin ediliyor. Emekli aylığı alırken ek işte çalışan genç emeklilerin sadece 549 bini sosyal güvenlik destek primi ödüyor. Yeni dönemde, ek iş yapan emeklilerin genç yaşta olanlarından daha yüksek, ileri yaşta olanlarından daha düşük oranlı sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılacak.