kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Mayıs 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek

EGO'nun doğalgaz işini özelleştirecek yasa teklifi geçti

Doğalgaz dağıtımının özelleştirilmesini öngören yasa teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti. Elde edilecek gelirle BOTAŞ'a olan borçlar ödenecek..
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, EGO Genel Müdürlüğü'nün doğalgaz dağıtım işinin, kurulacak bir şirket aracılığıyla özelleştirilerek, Hazine ve BOTAŞ'a olan borçlarının ödenmesini ve metro yapımına kaynak sağlanmasını öngören kanun teklifi kabul edildi. Komisyonda, AK Parti Ankara milletvekilleri Eyüp Sanay ile Nur Doğan Topaloğlu tarafından verilen ve Doğalgaz Piyasası Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifi, alt komisyon raporu üzerinden görüşüldü. Kabul edilen kanun teklifine göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde doğalgaz dağıtım faaliyeti yapmak üzere anonim şirket statüsünde yeni bir şirket kuracak.

İKİ YILDA ÖZELLEŞTİRİLECEK
Şirkete, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından 30 yıllık dağıtım lisansı verilecek. Şirketin asgari yüzde 80 hissesi, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç 2 yıl içinde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından özelleştirilecek. Özelleştirme sonucu elde edilecek gelirden, öncelikle EGO'nun, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar BOTAŞ Genel Müdürlüğü'ne olan doğalgaz alım anapara borçları 1 ay içinde defaten ödenecek; BOTAŞ Genel Müdürlüğü'nün alacağını oluşturan tüm borçlara ait faizler ve cezaları silinecek. Kalan özelleştirme geliri, Ankara Büyükşehir Belediyesi bütçesine gelir kaydedilecek ve Büyükşehir Belediyesi veya bağlı kuruluşlarının diğer borçları gerekçe gösterilerek herhangi bir kamu kuruluşunca haciz veya kesinti işlemi yapılamayacak. BOTAŞ Genel Müdür Vekili Saltuk Düzyol, EGO'dan alacaklarına ilişkin performansları hakkında bilgi verirken, tahsilat oranlarının 2005 yılında yüzde 98, 2006 yılında ise yüzde 93 olduğunu söyledi.