kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Mayıs 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC
ESTETİK TASARIM Dış görünümüyle dikkat çeken Bizimo, ses ve görüntü iletiyor.

Japon işi Asimo'ya karşı Türk işi Bizimo

"Robot Günleri" kapsamında Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen yarışmada adının esin kaynağı Asimo olan 'insansı' Bizimo da yer aldı..
Boğaziçi Üniversitesi (B.Ü.) IEEE-Elektroteknoloji Kulübü'nün düzenlediği "Robot Günleri" başladı. Etkinlikte insan benzeri görünümüyle dikkat çeken Bizimo adlı robot da boy gösterdi. Maçka Akif Tuncel Endüstriyel Teknik Okulu'nun yine serbest dalda yarışan insan benzeri robotun tasarımını yapan Güzel Sanatlar Bölüm Şefi Ergun Sofu, robota "Asimo"dan etkilenerek "Bizimo" adını verdiklerini söyledi. Sofu, robotun elektronik kısımlarının elektrik öğretmeni Ahmet Ateş tarafından yapıldığını belirterek, kollarını ve başını hareket ettiren uzaktan kumandalı robotun, ses ve görüntü iletisi alıp verebildiğini bildirdi.

DIŞ GÖRÜNÜME ÖZEN
Ergun Sofu, robot konusunda dış görünüme çok önem verilmediğini ifade ederek, kendilerinin robotu yaparken dış görünüme özen gösterdiklerini belirtti. Süleyman Demirel Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi öğrencilerinden Emrah Yurtlak ve Şeniz Mumcu tarafından tasarlanan ve orman yangınlarının önlenmesi amacıyla yapılan "Hezarfen'' adlı model uçak da dikkat çekti. Uçak, uçtuğu alanda duman gördüğünde, bunu kablosuz sistem aracılığıyla merkeze bildiriyor. "Robot Günleri" kapsamında düzenlenecek etkinliklere katılanlar, robotlarını yarıştırma fırsatı bulacak, futbol oynayan robot köpekler arasında maç gerçekleştirilecek.
Haberin fotoğrafları