kapat
ON
Gündem
Mobil
Online
Rehber
Yazarlar
Ana Sayfa
SABAH
 
 
Cepte oyun keyfi
   
  Cepte oyun keyfi 
  Nasıl yüklenir? 

Cepte oyun keyfi


Java destekli ve GPRS ayarları yapılmış bir cep telefonunuz varsa cebinizi oyunla doldurarak trende, otobüste, boş vaktinizi eğlenerek geçirmek için yüzlerce nedeniniz var demektir. Oyunlar için telefonunuzun uyumlu olduğu özellikleri gözden geçirin.

Cep telefonunuzun aynı zamanda bir oyun makinesi olarak da kullanılabileceğini biliyor musunuz? Eğer telefonunuzda renkli bir ekran ve Java desteği de varsa aralarında seçim yapmakta zorlanacağınızdan emin olduğumuz yüzlerce alternatife sahipsiniz. Cepte oyun kavramı özellikle son bir yıl içinde büyük bir değer kazandı. Bunda Nokia'nın sırf oyun amaçlı geliştirdiği N-Gage modelini örnek gösterebiliriz. Bunu yanında özellikle fotoğraf çekebilen cep telefonları marka ve modelinin büyük bir hızla artması beraberinde oyun desteğini de getirmiş durumda. Çünkü fotoğraf çekmek ve bunu MMS üzerinden göndermek için gerekli yazılımların alt yapısı aynı zamanda cepten oyun oynama imkanı da sağlıyor. Eğer kapasite kullanımına ve sizi eğlendirecek doğru bir seçime dikkat ederseniz bu yazımızda bulabileceğiniz bilgiler sizi de bir oyun canavarı yapabilir.

Cepte Oyun Parkı

Cepte oyun tutkunları için yeni bir adres var. www.oyunparki.com sitesi Turkcell'in Shubuo servisi kapsamında hizmet veriyor. Kullanıcılar uyumlu telefonları için bu siteden ister SMS yoluyla, ister WAP üzerinden diledikleri oyunu cep telefonlarına yükleyebilir ve diledikleri kadar oyun oynayabilirler. Bu sitedeki oyunları cep telefonunuza yüklemek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

1- Öncelikle oyun yükleme işleminin gerçekleşebilmesi için telefon ve hattınızın WAP/GPRS ayarlarının yapılmış ve WAP'a açık olması gerekmektedir. Bu hazırlıkları cep telefonu operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak tamamlayabilirsiniz. Eğer bu önemli aşamayı geçtiyseniz artık JAVA destekli telefonunuzun "Wap Servisleri" bölümüne girip "wap.oyunparki. com" adresine girmelisiniz. Bu erişim üzerinden yapılacaktır ve bu siteye girdiğinizde cep telefonunuzun ekranına otomatik olarak kullanmakta olduğunuz cihaza uygun oyunların listeleneceği sayfa gelecektir. Ana sayfadaki bu listeden istediğiniz oyunun adını tıklayarak ulaşacağınız sayfada "Yükle" linkine tıklayın. Bu işlemin ardından seçtiğinizin oyunun kurulum programı internet üzerinden cep telefonunuza indirilecektir.

2- Oyunu telefonunuzda ilk kez açtığınızda, telefon modelinize göre oyununuz otomatik olarak kurulacaktır. Oyundan oyuna değişmekle birlikte kimi oyunlar kurulumdan önce sizden bir kod isteyebilir. Kimi oyunlardaysa bu istek oyuna başlamak istediğinizde yapılır. Cep telefonunuza oyun indirme işleminin bu anına kadar size sadece GPRS üzerinden transfer edilen data miktarı kadar bir maliyet yüklenir, ki bu da operatörünüzün uyguladığı GPRS erişimi tarifesiyle aynıdır. 3Oyun Parkı servisinde cep telefonunuza oyun kurmak istediğinizde sizden istenen kodu öğrenmek için ekrandaki kodu 3846'ya kısa mesaj olarak gönderin. Cevap olarak size şifrenizi içeren bir kısa mesaj dönecektir. Bu şifreyi kullanarak oyununuzu açabilirsiniz. İşte asıl ücretlendirme bu sırada yapılacaktır. Her oyunun farklı bir ücreti olabilir. Oyunların ücretlendirilmesiyle ilgili bilgileri oyunların kendi sayfalarında bulabilirsiniz. Ücretlendirme faturalı hatlar için faturaya, kontörlü hatlar içinse kontör olarak yansıyacaktır.

Yüklerken nelere dikkat etmeli?
1- Oyunları sadece yüklenen cep telefonunda oynayabilirsiniz. Başka bir telefona Bluetooth, kablo ya da SMS-MMS servisleri üzerinden gönderemez, kopyalayamazsınız. Kopyalasanız bile çalıştırmak için özel bir koda ihtiyacınız olacaktır ve bu kodu da ilgili servise SMS yollayarak alabilirsiniz. Kod üretme işleminde cep telefonunuzun parmakizi sayılan IMEI numarası baz alındığı için, oyunu çalıştırmak amacıyla her telefona gönderilecek kod farklı olacaktır.

2- Özellikle fotoğraf çekebilen cep telefonlarında kapasiteyle ilgili bir sınırlama olabilir. Zira cep telefonunuza yükleyeceğiniz her oyun cep telefonunuza indirilip kurulduğu an kurulum dosyasını silmediğiniz sürece cihazınızın hafızasında orijinal boyutundan 2 kat daha fazla yer kaplamaktadır. Bu nedenle oyunu düzgün ve sorunsuz oynayabilmek için cep telefonunuzdaki boş alanın boyutuna dikkat edin.

3- Cep telefonunuza kurduğunuz oyunlar genellikle "Uygulamalar" başlıklı bir klasör altında bulunurlar. "Kurduğum oyun birden kayboldu" diyenlerin bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir.

SHUBUO'DA EN ÇOK İNDİRİLEN OYUNLAR
Deep Space Boink Mobile Tenis Wizard Pinball Bilardo Salonu
 

TİMUR SIRT
Şirketlerin OBEZITE sorunu! -1-
Artık bir laptop veya monitör üretmenin spor...


İSMAİL HAKKI POLAT
Yeni Medya, Yeni Dünya
Başlığa bakıp malta eriği ya da ABD'den...


MURAT YANIKLAR
Loading...
Teknoloji ve oyun! Birbirinden bağımsız...


ERDEM GÜNAY
Apartman internet servis sağlayıcısı
Son yıllarda teknolojinin en çok konuşulan...


Ucuz eğlencenin sırrı
Bu dünyada isteyen istediği role bürünüyor. Kral olmak, dünyayı...
Google mesajı aldı!
Google'un yeni elektronik posta servisi internet kullanıcılarına...
2004 oyun canavarları için masraflı geçecek
En popüler oyunları daha iyi bir bilgisayarla birlikte oynamak...
Haftanın DVD'leri
THE MATRIX REVOLUTIONS İNDİRİMDE
NEO'NUN mutsuz...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Gündem | Telekom | Online | Rehber | Yazarlar | Ana Sayfa
Copyright © 2004- Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.