kapat
ON
Gündem
Mobil
Online
Rehber
Yazarlar
Ana Sayfa
SABAH
 
 
Loading...

MURAT YANIKLAR    muraty@sabah.com.tr

Teknoloji ve oyun! Birbirinden bağımsız düşünülemeyecek iki kavram. Aslında bu tablo, Stephen King'in bir romanından uyarlanan ve David Fincher tarafından yönetilen, başrolünü Michael Douglas'ın oynadığı "Game" adlı filmi getiriyor akıllara.
Yoksa teknoloji, hayatı daha heyecanlı hale getirmenin yollarından biri mi? Evet, zaten filmde de erkek kardeşi Douglas'a sorar; "Herşeyi olan birine ne hediye edilebilir?" diye... Şimdi dönelim yıllar öncesine ve bir neslin hatırlarında çokça yer etmiş en önemli hediyelerden biri olan Commodore 64'ü hatırlayalım.
1981 yılında Commodore Business Machines tarafından üretilen bu cihaz tüm dünyada en çok satan bilgisayar olarak tarihe geçmekle kalmayıp, teknolojik anlamda hayata geçirilmiş ilk komplike oyunların evlerimize girmesi demekti.
Çoğumuzun hiç de yabancı olmadığı ve artık yüzümüzde sadece bir gülümseme uyandıran Soccer, River Raid, Barbarian, The Last Ninja... Hepimizin çoluk çocuk, kafa ayarı yapmak için elimizden düşürmediğimiz tornavidalarla ekranın başına kilitlenip bol bol "syntax error" ifadesiyle karşılaştığımızda acaba bugün ceplerimize kadar intikal etmiş oyunları hayal edebiliyor muyduk?
Kronolojik sıralamayı bozmadan yine aynı firma tarafından üretilen Amiga 500, 1000 ve 2000 serisinin ardından (ki hala Silk Worm, Shadow Dancer gibi oyunları bazı atari salonlarında oynanmaktadır) günümüz masaüstü pc'leri hayatımızdaki yerini almaya başladı.
Yine bu sıralarda çok az insanın oyun oynamak için satın aldığı Playstation'lar günümüzde 80 milyondan fazla insanın evinde bulunan bir oyun merkezi haline geliyor. Gerçi antikalaşmaya yüz tutsa da bir çok kişinin vazgeçilmezi olarak hala yerini koruyor. Yazının girizgahında değindiğim gibi; oyunlar hayatı daha heyecanlı hale getirmenin bir yolu mu?
Yoksa basit bir mantıkla düşünürsek, öncelikle olarak sıkıntıyı kaldırma fikri mi? Buna değinmemin nedeni, 2004 yılında dünya genelinde satışı 600 milyonu aşması beklenen cep telefonlarının belki de piyasaya ilk defa sürüldükleri gereklilikle şimdiki konfor arasında bir ilişki kurmak istemem aslında. Hepimizin bildiği gibi artık hiçbir cep telefonu, sadece konuşmak amacıyla üretilmiyor.
Kamera, wap, fotoğraf makinası, radyo, gprs, ajanda, hesap makinesi, ses kaydı gibi bir çok özelliği de barındıran cihazlar yüklenen birbirinden farklı oyunlarla da rekabet ortamını zorluyor. Hatta diğer özelliklerin hiçbir zaman ana amaç olduğunu görmemekle birlikte sadece oyun amaçlı üretilen cep telefonları var ki bu da oyunun cep telefonu pazarında bir alt sektör haline geldiğini de gösteriyor.
Günümüzde cep telefonu üreticileri Mophun, J2me gibi yeni yazılımlar ve işletim sistemleri üzerinde çalışmakta. Bu teknolojiler sayesinde cep telefonları internet tabanlı ortamlardan daha verimli bir şekilde yararlanıyor olacak. Bu da demek oluyor ki bir zamanlar evlerimizi işgal eden oyunlar artık cebimizde de rahat bırakmayacak. Peki ya şimdi, herşeyi olan birine ne hediye edersiniz? (herhalde aklınızda bir şeyler belirmiştir)
 

TİMUR SIRT
Şirketlerin OBEZITE sorunu! -1-
Artık bir laptop veya monitör üretmenin spor...


İSMAİL HAKKI POLAT
Yeni Medya, Yeni Dünya
Başlığa bakıp malta eriği ya da ABD'den...


MURAT YANIKLAR
Loading...
Teknoloji ve oyun! Birbirinden bağımsız...


ERDEM GÜNAY
Apartman internet servis sağlayıcısı
Son yıllarda teknolojinin en çok konuşulan...


Ucuz eğlencenin sırrı
Bu dünyada isteyen istediği role bürünüyor. Kral olmak, dünyayı...
Google mesajı aldı!
Google'un yeni elektronik posta servisi internet kullanıcılarına...
2004 oyun canavarları için masraflı geçecek
En popüler oyunları daha iyi bir bilgisayarla birlikte oynamak...
Haftanın DVD'leri
THE MATRIX REVOLUTIONS İNDİRİMDE
NEO'NUN mutsuz...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Gündem | Telekom | Online | Rehber | Yazarlar | Ana Sayfa
Copyright © 2004- Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.