Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
5 Mayıs 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

GAP'ta arazi fiyatları 'Tat'lı kiracıyla Kaliforniya'yı geçti

EKONOMİ
04.05.2009
1 milyon ton domates üretimiyle dünyada ilk 5'e girmeyi hedefleyen Tat Konserve, GAP'ta 16 bin hektar araziyi dolarla kiraladı. Şirketin genel müdürü Toker, arazi kirasının Kaliforniya'nın iki katına ulaştığını belirtti..
Arazi kiralayarak GAP'taki yatırımlarını 10 bin dekardan 16 bin dekara çıkaran Tat Konserve, hedefini dünyanın en büyük 5 üreticisinden biri olarak koydu. GAP Bölgesi'ne ilginin artmasıyla arazi fiyatlarının dünyanın en büyük domates üretim merkezi olan Kaliforniya'daki fiyatları katladığını belirten Tat Konserve Genel Müdürü Gülçü Toker, "GAP'ta kiralar dolar bazında Kaliforniya'nın iki katı, arsa fiyatları ise dört katı daha yüksek" diye konuştu. Koç Holding gıda grubu şirketi Tat Konserve'nin Genel Müdürü Toker, 2008'i yüzde 15 büyüyerek, 629 milyon TL'lik ciroyla geride bıraktıklarını belirterek, krize rağmen 2009'da da yüzde 19'luk büyüme hedefi koyduklarını söyledi. Basın mensuplarıyla sohbet toplantısında biraraya gelen Toker, geçen yıl Şanlıurfa'da domates ve salça üretiminden iyi sonuçlar aldıklarını vurgulayarak, "Kiraladığımız 10 bin dekarlık alanda domates ürettik ve salça üretimimizi de Şanlıurfa'da fabrikamızda gerçekleştirdik. Bu yıl kiraladığımız ekim alanı 20 bin dekara çıktı. 30 bin dekara doğru da gidiyor. 16 bin dekarlık alanda 150 bin ton sanayi tipi domates üretmeyi planlıyoruz" dedi.

100 BİN DEKARA ÇIKACAK
Şanlıurfa'da 4 yılda domates ekim alanlarını 100 bin dekara, üretimlerinin de 1 milyon tona çıkacağını anlatan Toker, "Domateste 1 milyon tona ulaştığımızda da salça üretimimizle dünyada ilk 5'e girecek noktaya geleceğiz" dedi.