Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
6 Mayıs 2009, Çarşamba
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Elektrikli otomobil

CİHAN
Giriş Saati : 05.05.2009 09:05
Bir grup Finli amatör, standart petrolle çalışan binek arabaları 0 emisyonlu elektrikli araçlara dönüştürüyor. Amaçları ise para kazanmak değil, çevre dostu ulaşım araçları üretmek...
Finlandiya nın güney bölgesi Hausjbir tesiste çalışmalarını sürdüren 'Şimdi E-Araba' adlı internet grubu, bu ayın sonlarına doğru ilk elektrikli binek araçlarını trafiğe çıkarmayı planlıyor.

Grubun bir sonraki hedefi, 500 normal Toyota Corolla'yı, elektrik gücüyle çalışan araçlara dönüştürmek. Daha önce projelerini kamuoyuna duyuran grup, otomobil endüstrisinin ilgisizliğinden dolayı projelerini kendileri hayata geçirme kararı almış. Grubun liderleri, standart elektrikli ve 150 kilometre kadranlı bir Toyota Corolla prototipinin saatte 130 kilometre hıza erişebileceğini söylüyor. Finli oto meraklıları, yeni bir konfigürasyonla kadranın saatte 300 kilometreye çıkartılabileceğini iddia ediyor.

E-Araba grubu, www.sahkoautot.fi adlı web sayfalarında yaptıkları açıklamalarında, otomobil endüstrisinin toplu üretime geçerek elektrikli araçları otomobil pazarına uygun fiyatlarla sunabileceklerine de dikkat çekiyor. Ancak dev otomobil sektöründeki hiçbir büyük firma henüz bu projeye pek sıcak bakmadı.

Finlandiya Çevre Bakanı Paula Lehtomprojenin desteklendiğini ve 2020 yıllarında petrol istasyonlarındaki pompalarının yerini, batarya şarz aletlerinin alacağına inandığını belirtti.