kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
1 Mayıs 2009, Cuma
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat
Çerkez tavuğu

Çerkez yemeklerini merak edenlere...

16.04.2009
Çerkezcede deli kepçe' anlamına gelen 'erra goppa', aynı zamanda Beyoğlu Süslüsaksı Sokak'taki küçük bir lokantanın adı. Klasik ev yemeklerinin yanı sıra Çerkez yemekleri de yapılan bu mekânda, bazı demirbaşlar dışında mönü her gün değişiyor. Kendisi de Çerkez olan Leyla Kılıç Karakaynak, Fıccın adlı mekânının nöbetçi şubesi olarak açmış Erra Goppa'yı. Beyoğlu'nda, gece hayatının aktığı bir yerdeki konumu ve geç saatlere kadar açık olması nedeniyle, eğlence sonrası karnını doyurmak isteyenlere de hitap ediyor burası. O yüzden çorbaları çok çeşitli.
Hemen her gün altı çeşit çorba çıkıyor.
Isırgan otu çorbası en meşhuru. İçinde tane mısır da bulunan bu çorba hem sağlıklı hem değişik hem de lezzetli. Mısır sevenler için de ideal tabii ama ben mısırın biraz daha az kullanılmasını tercih ederdim. Onun dışında kara lahana çorbası, gılnış, tulen gibi değişik çorbalar da var. Tulen, Oset mutfağından. Tavuk, süt, sarımsak, soğan gibi malzemelerle yapılıyor ve işkembeye alternatif olarak içilebiliyor. Gılnışta ise kemikli etin suyuna hamur parçacıkları atılıyor, az biber salçası, karabiber ve kekik konuyor. Üzerine sarımsaklı yoğurt konarak da yenebiliyor.
Ana yemeklerden öne çıkanlar, kıymalı ve patatesli çeşitleri olan Çerkez mantısı, Çerkez tavuğu, fıccın, velibah gibi yemekler.
Ben mantının patatesli olanını denedim. Klasik mantıdan daha büyükçe, börek kapatır gibi kapatılmıştı. İçinde baharatlı ve soğanlı patates püresi, üzerinde de sarımsaklı yoğurt ile yakılmış yağ vardı. Kıymalı mantının yerini hiçbir şey tutmaz diyen biri olduğum halde çok beğendim. Vejetaryenler için iyi bir seçenek... Çerkez tavuğunun burada iki şekilde yapıldığını öğrendim. Benim yediğim, daha çok soğuk meze tarzı olanı tanıdık bir tattı ve son derece iyi yapılmıştı. Bir de ana yemek olarak akşamları ve gruplara yaptıkları sıcak Çerkez tavuğu varmış. Fıccın yemedim ama içine yoğurt ve zeytinyağı da konan iki kat hamurun arasına; satır kıyması, soğan, sarımsak ve baharatlarla yapılan iç konup fırında pişirilen bir börek olduğunu öğrendim. Velibah ise patatesli ya da ıspanaklı çeşitleri olan, gözlemeyi ya da krebi andıran bir yemek. Ancak yapımı çok farklı ve teferruatlı imiş. İçine de Çerkez peyniri konurmuş.
Tatlılardan ise haşhaşlı revani, cevizli hamur tatlısı, bisküvili-muzlu pasta öne çıkanlar. Tel: (0212) 244 97 16
Haberin fotoğrafları