kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 16 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kraliçe-Erdoğan buluşması

Yeni Haber
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen Doğum Günü Resepsiyonu'na katıldı. Kraliçe Elizabeth burada Başbakan Erdoğan ile yaklaşık 15 dakika baş başa görüştü.


*HABER VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ
* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

İngiltere Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyona, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve eşi, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ve eşi, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve eşi, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan, basın-yayın organlarının temsilcileri ve yabancı misyon temsilcileriyle çok sayıda davetli katıldı.

Kraliçe Elizabeth ve eşini, İngiltere Büyükelçiliği kapısında, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Başkanı Yasin Kadri Ekinci, geçen yıl Kraliçe Elizabeth kupasını kazanan "Berraksu" adlı atın sahibi Nasri Artar ve atın jokeyi Akın Sözen karşıladı.

Atlara merakı olduğu bilinen İngiltere Kraliçesi Elizabeth resepsiyona girişinde, 1971'deki Türkiye ziyareti sırasında, dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ile birlikte Elizabeth adına düzenlenen at yarışını izlerken çekilen filmi izledi.

TJK Başkanı Ekinci, Kraliçe Elizabeth'e, kraliçenin atının tasvir edildiği bir tablo hediye etti. Ekinci ayrıca, Kraliçe Elizabeth'le yaptığı sohbet sırasında kendisini gelecek yıl yapılacak yarışa davet etti.

Kraliçe Elizabeth daha sonra, Uluslararası Gençlik Ödülü Programı'nın birinci altın kategori ödülü törenine katıldı.

Kraliçe ve eşi, Türkiye ile İngiltere milli marşlarının dinlenmesinin ardından resepsiyon bahçesini gezerek, konuklarla sohbet etti.

1971 yılındaki Türkiye ziyaretinde de elçilik bahçesine meşe ağacı diken İngiltere Kraliçesi, bu gelişinde de meşe ağacı dikti ve ağaca su verdi.

ERDOĞAN FUTBOL OYNADI

Kraliçe, daha sonra 12-16 yaş arasında engelli çocukların futbol oynamasını seyretti. Bu sırada, eski bir futbolcu olan Başbakan Erdoğan da çocuklarla bir süre futbol oynadı.

Daha sonra gerçekleştirilen Sokak ligi ödül töreninde Elizabeth, en centilmen takım seçilen İzmir takımına ünlü futbolcu David Beckham imzalı topu hediye ederken, Başbakan Erdoğan da birinci seçilen takıma kupasını verdi.

Resepsiyonda İngiltere Büyükelçiliği'ne bağlı İngiliz Okulu'nun öğrencileri "We are all in this together" (Bunda hep beraberiz) adlı şarkı eşliğinde dans gösterisi de sundular. Resepsiyonda Türk Silahlı Kuvvetleri Senfoni Orkestrası da bir konser verdi.

Kraliçe Elizabeth daha sonra resepsiyon boyunca kendisine eşlik eden Başbakan Erdoğan ile yaklaşık 15 dakika baş başa görüştü.

Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, resepsiyonun ardından resmi ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

Kraliçe Elizabeth ve beraberindeki heyeti, Esenboğa Havaalanı'nda, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi Nihal Aydın, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Aslan Güner, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan ve eşiyle diğer yetkililer uğurladı.

(ANKA)