kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 16 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
EMRE AKÖZ

Darbe Günlükleri'nin etkisi

NTV'deki Yorum Farkı programı Mehmet Barlas ve Emre Kongar ikilisiyle başladı. Sonra Barlas'ın yerini Cengiz Çandar aldı.
Çandar, polemikten kaçmayan, gerilimden korkmayan bir üsluba sahip. Lafını sakınmadan söylüyor. Üstü örtülmeye çalışan ilişkileri gündeme getiriyor.
Mesela 2007 baharında Nokta dergisinde yayınlanan ve gerçekliği mahkeme kararıyla tartışılmaz hale gelen ' Darbe Günlükleri'...
Geçen yıl 'Günlükler' için ' uydurma', ' ciddiye almak mümkün değil', ' komplo' diyen medya tayfası bugün susuyor.
İlginç olan şu:
'Günlükler' için geçen yıl 'uydurma' diyenlerle, bugün AKP'nin kapatılmasını isteyenler, yalan haberlerle huzursuzluk yaratanlar, Avrupa Birliği'ni gözden düşürmek için uğraşanlar, Danıştay saldırısıyla Ergenekoncular arasındaki bağı görmezden gelenler, Michael Rubin'e uzman muamelesi yapanlar, hep aynı kişiler .
Bütün bunlar doğrudan ya da dolaylı olarak birbirine bağlı olduğu için, söz konusu medya tayfası, " normal " gazeteciler için bir hazine değerindeki 'Günlükler' hakkında susmayı tercih ediyor.
Cengiz Çandar, 'Günlükler'e ucundan kıyısından değinince Emre Kongar kısa devre yapıverdi işte... " Evet, Cumhuriyet gazetesinin ' Darbe Günlükleri'nde adı geçen kişilerle yoğun ilişkileri var " diyecek hali yok ya...
Olayı, " Efendim bunlar köylü toplumundan sanayi toplumuna geçişin sancılarıdır " ya da " Bunları laiklik karşıtı hükümet tezgâhlıyor " gibi kalıp laflarla geçiştirmesi de mümkün değildi.
Eh, karşısındaki de polemikçi Cengiz Çandar olunca çıngar kopuverdi.
Siyasi ortam normalleşene kadar bu ikilinin bir araya gelmesi pek mümkün görünmüyor.