kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Nisan 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Radyasyona karşı ilaç geliştirildi

Yeni Haber
Amerikalı bilimadamları vücudu radyasyonun zararlı etkilerine karşı koruyabilecek bir ilaç bulduklarını açıkladı.

BBC'nin haberine göre, söz konusu ilacın, radyoterapiyi kanser hastaları için daha güvenli bir hale getirebileceği, ayrıca kirli bomba yöntemiyle saldırı ve nükleer felaketlerde de kullanılabileceği umuluyor.
Şu ana dek hayvanlar üzerinde denenen CBLB502 adlı ilaç, sağlıklı hücrelerin radyasyonun etkisiyle ölmesini önleyen bir biyolojik mekanizmayı çalıştırıyor.

Radyasyon, hücrelerde zarara yol açarak apoptosis adı verilen hücre intiharlarına yol açıyor. Ancak bu süreçte tümörlü hücrelerle birlikte sağlıklı hücreler de ölebiliyor. Bilimadamları ilacı bazı kanser hücrelerinin radyoterapiye nasıl direnç gösterdiklerini inceleyerek geliştirdi. İlaç, hücre intiharlarını başlatan proteini engelliyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylere göre CBLB502 kemik iliği ve sindirim sistemindeki sağlıklı hücreleri koruyor.

İlaç verildikten 45 dakika ila 24 saat arasında normalde öldürücü düzeylerdeki radyasyona maruz bırakılan fare ve maymunlar, ilaç verilmeyen hayvanlara göre ya hayatta kalıyor, ya da beklenenden daha uzun yaşıyor.

Bilimadamları ilacın şu ana kadar belirlenmiş bir yan etkisinin olmadığını belirtiyor.

(CHA)