kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Nisan 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

'Hadi gel köyümüze geri dönelim' deyip gittiler

Hasan ERŞAN SABAH
İstanbul'a gelip umduğunu bulamayanlara Büyükşehir Belediyesi el uzattı. Son 11 yılda bin 822 aile memleketlerine geri gönderildi..
Taşı toprağı altın diyerek İstanbul'a göç eden ancak umduklarını bulamayanlardan bir kısmı köylerine geri dönmeye başladı. 1985 yılında 5 milyon, 2000 yılında 10 milyon derken bugün tahmini nüfusu 13 milyon olan İstanbul'dan memleketlerine geri dönmek isteyenlere Büyükşehir Belediyesi destek veriyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanı olduğu 1997 yılında başlatılan "tersine göç" kampanyası ile bugüne kadar, bin 822 aile ve 20 bin 206 kişi memleketlerine geri döndü. Belediye verilerine göre, Adana, Tokat, Sivas, Hatay, Diyarbakır, Bingöl, Mardin, Giresun, Samsun ve Ordu tersine göç alan illerin başında geliyor.

BELEDİYE YARDIMI
Parası olmayan kişiler, Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı olarak Esenler ve Harem Otogarı'nda bulunan "Göç Bürosu" tarafından gidecekleri yerlere biletleri alınarak gönderiliyor. Aileleriyle dönmek isteyenlerin ise öncelikle verdikleri beyanların doğrulukları kontrol ediliyor. Daha sonra aileler, eşyaları bir kamyona yüklendikten sonra otobüsle memleketlerine uğurlanıyor. Belediye, bugüne kadar bu kampanya çerçevesinde 1 milyon 257 bin YTL harcama yaptı. Belediye yetkilileri tersine göçün İstanbul'a yönelik göçü azalttığını söylüyor.

BEŞ AYDA 229 AİLE
Sadece bu yılın ilk 5 ayında göç eden aile sayısı 229 oldu. Ailelerin 14'ü Diyarbakır'a, 13'ü Hatay'a, 11'i Adana, Samsun ve Ordu'ya, 10'u Tokat'a, 9'u Kahramanmaraş ve Gaziantep'e, 8'i Malatya ve Mardin'e döndü. İstanbul'da son 3 yıl içerisinde tersine göçün yaşandığı ilçelerin başında Bağcılar ve Esenler geliyor. Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece ve Ümraniye bu iki ilçeyi takip ediyor. Büyükşehir Belediyesi tersine göçle, şehirdeki nüfus artışını kontrol altında tutmayı amaçlıyor. Belediye yetkililerine göre, tersine göçle İstanbul'dan dönenler burada yaşadıklarını aktararak, yeni göçleri engelleyecek.