kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Ocak 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Sigaraya elektronik takip

Yeni Haber
Tütün ve tütün mamullerinde üretimden bayideki satış aşamasına kadarki süreç için, ''Elektronik Takip'' uygulaması geliyor.

Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası (TAPDK) Başkanı Kazım Çalışkan'dan aldığı bilgiye göre, sigara ve diğer tütün mamullerinde üreticiden çıkan ürünün, bayide satıldığı noktaya kadar takip edilmesini öngören yeni bir sistem kurulacak.

''Elektronik Ürün Takip Sistemi'' olarak adlandırılan sistemin oluşturulmasına dönük çalışmalar devam ediyor. Bu yıl içinde bitirilmesi ve devreye sokulması planlanan yeni sistemde, elektronik takip, el bilgisayarları, el terminalleri kanalıyla yapılacak.

Dağıtım görevlileri, üretim sonrası bayiye kadarki süreci, el bilgisayarlarıyla kendi şirketlerinin yanı sıra TAPDK'da oluşturulacak merkeze de aktaracak. Bu şekilde, söz konusu süreçte üretilen ya da ithal edilen ürünlerin, kalem, kalem hangi yerleşim yerindeki, hangi bayiye iletildiği yakından izlenebilecek.

Mevcut sistemde zaten bandrol vasıtasıyla üretimin takip edildiğine işaret eden TAPDK Başkanı Çalışkan, elektronik takiple ilgili şunları söyledi:''Bandrol sayesinde üretilen her ürün, birim birim belli. O ürün, dağıtım kamyonlarına yüklendiğinde el bilgisayarlarına kodları giriliyor.

Yeni sistemde el bilgisayarlarında o ürünün hangi bayiye verildiğine ilişkin zorunluluk getireceğiz. Kendimiz de bir merkez oluşturacağız. Firmalarla bu çalışma yapılacak. Bu gerçekleştirildiğinde de her bir ürünün kalem kalem hangi bayide olduğunu takip edebileceğiz. Şu an zaten dağıtıcı firmaların önemli bölümünde bu el bilgisayarları kullanılıyor. Tekel'de çok küçük nitelikteki dağıtıcılarda bunlar yok.

Bu kuruluş da zaten özelleşiyor. Özelleşmese bile bu zorunluluğu getireceğiz. Bu bilgileri bize sağlayabilecekler, dağıtıcılık yapacak. Söz konusu altyapıyı kuramayanlar bu işi yapamayacak.''

HERKES AĞIN İÇİNE GİRECEK

Elektronik takibin, bandrol uygulamasının bir ileri adımı olacağını kaydeden Çalışkan, sadece üreticiler değil, dağıtıcılar ve bayilerin de bu ağ içinde yer alacağını bildirdi.Yeni sistemde, ürün bayiye girene kadarki süreçte, muhataplarının dağıtıcılar olacağını anlatan Çalışkan, şöyle devam etti:

''Dağıtıcının bilgilerini alarak, bayideki her ürünü biz de izleyebileceğiz. Bayiye denetime gittiğimiz zaman da, adamın aldığı ürünler belli, çünkü bilgileri elimizde. Oradaki ürünlere bakacağız. Hangisinin kayıtlı ürün, hangisinin illegal ya da başka kanallarla alınmış ürün olduğunu anında ortaya çıkarabileceğiz.''Piyasaya çeki düzen verilmesi açısından çok önemli gördükleri projenin, kaçakçılıkla mücadeleye de çok büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Çalışkan, yeni sistem devreye girdiğinde kaçak sigara ile daha etkili mücadele edebileceklerini kaydetti.Çalışkan, oluşturulacak sistemde bilgiler TAPDK'da toplanacağından, istenildiği zaman, istenilen yerlerdeki risk oluşturan noktalara yönelebileceklerini, denetimleri de bu noktalarda yoğunlaştırabileceklerini sözlerine ekledi.

AA