kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Mayıs 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Erdoğan’ın tercihi hangi il olacak?

Yeni Haber
İLİŞKİLİ HABERLER
Erdoğan’ın tercihi hangi il olacak?
AKP'de milletvekilli seçilmek için adaylık başvuru süreci devam ederken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın nereden aday olacağı merakla bekleniyor. Eşinin memleketi Siirt'ten milletvekili seçilen Erdoğan'ın bu defa memleketi olan Rize'den ya da İstanbul'dan aday olabileceği konuşuluyor.

22 Temmuz'da yapılacak milletvekili genel seçimleri öncesinde AKP Genel Merkezi'nde hareketli günler yaşanıyor. Seçim takviminin milletvekili adaylığı başvuru sürecinin 5'inci gününde AKP'ye beklentilerin üzerinde başvuru yapıldı. Aday adayları il başkanlıklarına da başvuru yapılabilmesine karşın Genel Merkez'e gelerek başvuru yapmayı tercih ediyorlar. 14 Mayıs'ta bitecek başvuru süresinin ardından Genel Başkan Yardımcıları tarafından oluşturulan bir komisyon aday adayları arasında bir eleme yaparak milletvekili adaylarını belirleyecek. Kesin liste 4 Haziran'da Yüksek Seçim Kurulu'na sunulacak.

Aday enflasyonu aday adayları arasında heyecanı artırırken partide en fazla merak edilen konuların başında ise Başbakan Erdoğan'ın adaylığını hangi ilden koyacağı. Erdoğan siyasi yasağının kalkmasının ardından eşinin memleketi olan Siirt'ten milletvekili seçilmişti. Siirt İl Teşkilatı Erdoğan'ın yeniden Siirt'ten aday olması konusunda baskı yaparken Erdoğan'ın memleketi olan Rize ise bu defa Rize'den aday olması için faaliyet yürütüyor. AKP kulislerinde ise Erdoğan'ın Belediye Başkanlığı yaptığı İstanbul'dan aday olabileceği konuşuluyor.

(ANKA)