kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Mayıs 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

"Sen Sen Ol, SSK'lı Ol"

Yeni Haber
DİSK Gaziantep 9. Bölge Başkanlığı, işçilere sosyal güvencenin önemini anlatmak ve kayıt dışı ekonomiye dikkat çekmek amacıyla ''Sen Sen Ol, SSK'lı Ol'' adlı bir kitapçık yayınladı.

DİSK 9. Bölge Başkanı Nihat Bencan, Türkiye'de kayıt dışı ekonominin çok önemli bir ekonomik kayba yol açtığını, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) resmi verilerine göre kayıt dışı ekonominin, bugün yüzde 54 civarında olduğunu söyledi.

Bu rakamlara göre Türkiye'de iki kişiden birinin kayıt dışı çalıştığını
ifade eden Bencan, ''Gaziantep'te de teşvik uygulamalarının başlamasıyla birlikte çok büyük oranda kayıt dışı yaşandı. Bugün, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Küçük Sanayi Sitesinde (KÜSGET) 120 bin kayıtlı işçinin çalışmasını sağlayacak bir yapı bulunuyor. Ancak, SSK verilerine baktığınız zaman, bu iki sanayi bölgesinde yaklaşık 40-50 bin civarında kayıt altında çalışan işçi görünüyor'' dedi.

Bu durumun, Gaziantep'te kayıt dışı ekonominin yüzde 60-65 civarında
olduğunu gösterdiğini anlatan Bencan, şöyle konuştu:

''Sendika olarak bizler, çalışanları bu konuda bilgilendirmek için bir
çalışma grubu oluşturduk. Bunun içerisinde OSB ve KÜSGET'te işçilerin sigortalı olmasını sağlayacak ve bunu özendirecek bir takım girişimlerde bulunduk. Kitapçık da projenin bir aşaması. Bu kitapçıkta, sigortalı işçi ile sigortasız işçinin bir iş kazası sonucu başına gelecekleri ve sonucunun ne olacağını anlatmaya çalıştık. Bu kitapçıktan bin tane bastırdık ve dağıtmaya başladık. Kitapçıktan çok olumlu tepkiler aldık. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile sendikamız genel merkezi bize teşekkür mektubu gönderdi. Sendikamız aynı zamanda Çorum, Bursa ve
Gaziantep'te kitapçığın dağıtımını sağladı. Kitapçıkta sigortalı çalışan ile
sigortasız çalışan işçinin başına gelenler, karikatürize bir şekilde anlatılıyor.

Bizim ülkemizde okuma alışkanlığı yok, özellikle sanayi bölgesinde yaşayan insanlarda okuma alışkanlığı yok. Çalışanların bunu anlayabilmesi için resimli ve yazılı bir anlatım ele aldık. Çok detaya inmeden yaşanacak sorunları anlattık. Kitap olumlu tepkiler aldı ve bence işe de yaradı. Bir işçi iş kazası sonucunda yaşayacaklarını bu kitapta çok net anlayabilecek.''

ŞERAFETTİN İLE KEMALETTİN

Kitapçıkta, iş kazası geçiren SSK'lı Kemalettin'in kazanın ardından sahip
olduğu sosyal güvencesi nedeniyle belli bir hayat kalitesini yakalayarak yaşamını devam ettirmesi anlatılıyor. Kitapçıkta ayrıca, Kemalettin ile aynı iş şartlarında çalışan ancak SSK'sı olmayan Şerafettin'in, geçirdiği iş kazasının ardından tedavi masraflarını ödeyememesi nedeniyle evine haciz gelmesi, sakat kalması ve yaşadığı sürecin sonunda hayatını dilenerek geçirmesine yer veriliyor.

AA