Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
6 Mayıs 2009, Çarşamba
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Turkcell, Harvard ve MIT ile yatırımcıları çekecek

05.05.2009
Harvard ve MIT üniversiteleri ile işbirliği kararı alan Turkcell, teknoloji, inovasyon ve girişimcilik dinamiklerinin öne çıkarılması ile yabancı finansçıların ilgisini artıracak..
TURKCELL, Harvard ve MIT (Massachusetts Institute of Technology) üniversiteleriyle "Teknoloji, İnovasyon ve Türkiye" konsepti çerçevesinde işbirliği yapmaya hazırlanıyor. Hedef ise Türkiye ile ilgili üst düzey araştırmalarla akademisyen, yatırımcı ve genç girişimcilerin Türkiye'ye ilgisini artırmak.
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Harvard Business School'da mobil teknolojilerin dünyayı değiştirme biçimi ve Türkiye'deki potansiyel fırsatlar üzerine bir konuşma yaptı.

BAŞARI HİKAYESİ
İki üniversite ile teknoloji ve inovasyon konusunda işbirliği için Boston'a gittiklerini kaydeden Ciliv, işbirliği ile yurt dışı örnekler ve başarı hikayelerini kamu otoritelerine sunarak, teşvik politikalarının geliştirilmesini tetiklemek, yerel bilişim pazarını büyütebilecek çözümler hakkında kamu otoritelerini bilgilendirmek ve inovasyonu destekleyecek ortamın oluşmasını hızlandırmanın işbirliğinin ana hedefleri arasında yer aldığını belirtti.

GELECEĞİN İPUÇLARI
Ciliv, Türkiye'de sürekli büyüyen dinamik bir ekonomi ve sanayinin yanı sıra güçlü ve rekabetçi bir özel sektör olduğunu söyledi. Türkiye'yi 'dev bir fırsatlar ülkesi' olarak tanımlayan Ciliv, geleceği belirleyen üç faktörü mobil iletişim, internet ve yakınsama olarak sıraladı.
Ciliv, "Şimdi, kullanıcıların hayatlarını basitleştirecek, yer ve zaman kısıtlaması olmadan bilgi sağlayacak, eğitim ve sağlık hizmetleri sunacak basit kullanıcı arabirimlerini ve kişiselleştirilmiş etkileşimli servisleri yaratmanın zamanı. Bunu yapabilirsek, mobil teknolojilerin Türkiye'yle birlikte dünyayı değiştirdiğini de göreceğiz" dedi.

GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYONA TEŞVİK
TURKCELL, Harvard ve MIT Üniversiteleriyle işbirliği kapsamında ilk etapta, gelişmekte olan ülkelerde inovasyon ve girişimciliği teşvik edecek politikaların tanımlanması ve uygun ekosistemin oluşturulması için bir rapor hazırlanmasını planlıyor.
Böylece, Turkcell Harvard Kennedy School'da gerçekleştirilen 'Technological Innovation and Turkey' projesi için Türkiye'den finansman sağlayan ilk ve tek şirket olarak inovasyon, teknoloji ve girişimcilik konularında akademik çalışmaların yapılmasına destek oluyor.

TÜRKİYE'YE İLGİYİ ARTIRACAK
Harvard ve MIT 'in yapacağı araştırmalarda, Türkiye'nin teknoloji, inovasyon ve girişimcilik dinamiklerinin uluslararası planda öne çıkarılmasıyla yabancı finans kaynaklarının Türkiye pazarına ilgisi artırılacak.