Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
6 Mayıs 2009, Çarşamba
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Turcas, kriz çıkınca rafineri izni alamadığına sevindi

05.05.2009
Ceyhan ve Petkim'de iki rafineri yapmak için başvuran ancak Ceyhan için izin alamayan Turcas, kriz çıkınca izin alamadığına sevindi. Aksoy "Bu krizde iki rafineri yapamazdık" dedi..
Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkani Erdal Aksoy, Olagan Genel Kurul toplantisinda krizin yatirimlarina hiçbir negatif etkisinin olmadigini tersine menfaatlerini gördüklerini kaydetti. 1 yil, hatta 6 ay önce bunlarin maliyeti 10 milyar dolar ise bugün o maliyetlerin 7 milyar dolara indigini hatta 6 milyar dolarlara dogru gittigini dile getiren Aksoy, Turcas'in bunu firsat bilerek piyasalarin kendisine sagladigi bu yeni, uygun fiyatlarla yatirimlarini daha ucuza getirme gayreti içinde bulundugunu söyledi.
Aksoy, "Bizim milyar dolarlik tasarruflarimizin yaninda 20-30 milyon lira az kar etmişiz, çok kar etmişiz hiç mühim degil"dedi. Ceyhan'da rafineri izni çikmamasi ile ilgili de konuşan Aksoy, "Her işte bir hayir vardir. Allah'tan kriz çikti. Rafineri izni almiş olsaydik. Bu krizde iki rafineriyi birden yapmak durumunda kalabilirdik. Bu da bir şirketin kolay yapabilecegi bir şey degil. Ceyhan'daki projeyi şimdilik uyutuyoruz" diye konuştu.

1000 SHELL BAYİİ TÜRKİYE'DE
Bankalardan kredi istemeye en erken 2010'un ikinci yarisindan sonra gidebileceklerini dile getiren Aksoy, Shell & Turcas'in operasyonlarinin dünyada Shell içinde en başarili operasyon seçildigini ifade eden Aksoy bu nedenle 70 ülkeden seçkin 1000 Shell bayisinin Türkiye geldigini ve buradaki uygulamalari inceledigini kaydetti.
Aksoy ayrica Denizli'de Alman RWE ile yapacaklari 800 megawattlik gaz çevrim santarali için lisans aldiklarini toplantida açikladi.

Serdengeçti de toplantıya katıldı
Turcas'ın Genel Kurul toplantısına soldan sağa İlhan Nebioğlu, Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti, Erdal Aksoy, Yılmaz Tecmen, Bülent Çorapçı ve Batu Aksoy katıldı.

Azerilerle sıkıntımız yok
ERDAL Aksoy gazetecilerin sorularini yanitlarken de, "Ermenistan'la yakinlaşmada size yansiyan bir sikinti yaşadiniz mi?'' sorusuna, "Bize yansiyan sikinti olmadi ama bize düşen bir görev oldu. Gerek Azeri kamuoyunu gerekse Türk kamuoyunu yanliş bilgilendirmemek için elimizde olan bilgileri hemen açikladik. Galiba bir tatil günüydü 'gaza zam yapilacak' diye... Ilk tepkiyi veren ben oldum'' cevabini verdi. Bunun bir anlaşmanin devami oldugunu ve bundan farkli bir durum olmadigini dile getiren Aksoy, "1 senedir müzakere edilen fiyat maddesinin revize edilmesinden başka bir durum degildi'' diye konuştu.

45,2 milyon net kâr etti
GENEL Kurul Toplantısında verilen bilgiye göre, Turcas, 2008 yılı mali döneminde 49,1 milyon lira operasyonel kar ve 45,2 milyon lira net kar elde etti.
Operasyonel kar ve net kar rakamları 2007 ile karşılaştırıldığında sırasıyla yüzde 55,3 ve yüzde 58 oranlarında düştü. Karlılıktaki düşüşün nedenleri arasında "Turcas'ın iştiraki Shell & Turcas'ın üçüncü çeyrekte petrol fiyatlarında görülen sert düşüşler", "Petkim'deki çoğunluk hisseleriyle bağlantılı olarak Petkim'in zararlarından kaynaklanan 12,5 milyon lira ile sınırlı zarar'', "Turcas Gaz'da yıl boyunca gaz ithalat fiyatının yurt içindeki referans gaz satış fiyatına oranla çok yüksek kalması" gösterildi.