Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
6 Mayıs 2009, Çarşamba
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Nedim Bey Darty'nin kriz masası şefi oldu

05.05.2009
2001 krizi deneyimlisi Esgin, Darty'nin uluslararası kriz masasının başına getirildi..
Türk yöneticilerin kriz deneyimi, dünyanın en ünlü perakende devlerinin dikkatini çekmeye devam ediyor. İngiliz elektronik perakende devi Kesa'nın bünyesindeki beyaz eşya ve elektronik mağazalar zinciri Darty, krize karşı Avrupa genelinde koordineli bir politika uygulamak için oluşturduğu 'Uluslararası Kriz Masası'nın başına Türkiye'deki ortağı Darty Türkiye İcra Kurulu Başkanı Nedim Esgin'i getirdi.
Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, Hollanda, Belçika ve Çek Cumhuriyeti'ndeki Darty'lerin başkanlarından oluşan 9 kişilik masa her ay bir kez toplanıyor, kriz sürecine ilişkin görüşler paylaşılıyor ve çözüm yolları aranıyor.

KONTRATLARI DEĞİŞTİRTTİK
Esgin'in, 'Kriz Masası'nın başına getirilişinin en önemli nedeni Arçelik'in başında 2001 krizini yaşamış olması. "Biz o günleri yaşadığımız önemli bir deneyimimiz var ve bunu da görüyorlar. Onlara bu kriz de bitecek, işimize bakalım diyoruz. En çok örnek alınan ülke biziz ve uygulamalarımızı da örnek alıyorlar" diyen Esgin, Avrupa'da elektronik ve beyaz eşya perakendeciliğindeki daralmanın yüzde 5- 10 olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Biz her toplantıda geleceğe yönelik iyimserliğimizi anlatıyoruz. Bir de onlara her türlü anlaşmanın yeniden müzakere edilebileceğini öğrettik. Sonunda tüm Avrupa'daki Darty şirketlerinin mağaza sahipleriyl pazarlığa oturup kiralarını azalttıklarını gördük. Kontratlarının değiştirilebileceğini hiç düşünmemişler."

YAZ AYLARI KOLAY GEÇMEYECEK
'ADAM çıkartmak bana göre önlem değil' diyen Esgin, krizde eleman çıkartarak tasarruf sağlanacağın inanmadığını belirtiyor. Esgin'e göre personel masraflarının maliyetteki payı yüzde 10. En yüksek oranlı düşüşün cep telefonunda olduğunu belirten Esgin, ÖTV indiriminin etkisinin geçmekte olduğunu belirtip ekliyor: Yaz ayları kolay geçmeyecek