Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
6 Mayıs 2009, Çarşamba
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

"SPK'da üstad'ı yasakladım siz de 'oynama'yı kullanmayın"

05.05.2009
Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Akgiray, borsaya güvenin yeniden tesisi için aracı kurumlardan "oynama" tabirini kullanmamalarını istedi. Akgiray "Ben de SPK'da üstad lafını yasakladım" dedi..
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, en büyük sıkıntının, Borsa'ya güven kaybı olduğunu ifade ederek, ''Hatta, 'borsada oynamak' tabiri meşhur olmuş'' dedi. Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği'nin (TSPAKB) 9. Olağan Genel Kurul toplantısında konuşan Akgiray, aracı kuruluş temsilcilerinden "Borsada oynama"yı sözlüklerinden çıkarmalarını rica etti.
Akgiray ''Ben şahsen SPK'da 'üstad' kelimesini yasakladım. Piyasanın üstadları aslında burada. Siz de 'borsada oynamak' cümlesini sözlükten çıkarma yolunda adım atarsanız çok memnun olurum. Borsa'da kötü paraya yer bırakmayalım. Gözümüz kulağımız siz olun, bize yol gösterin" dedi.
Aracı kurumlardan SPK'dan korkmamalarını, kuruma destek olmalarını isteyen Akgiray, SPK'nın kimseyi korkutmayacağına söz verdi. Pazarın büyümesi gerektiğini ifade eden SPK Başkanı ''Üstad'lar ile 'borsada oynayanları' işin dışında bırakmak lazım'' diye konuştu.

'UMUTSUZ OLMAYIN'
Türkiye'de sermaye piyasası olacak ise sektörün yüzünün gülüyor olması gerektiğini dile getiren Akgiray, ''Hele hele pazarı büyüteceksek gülmekten öte koşuyor olmamız lazım. Bunun için gereken her şeyi yapmaya çalışacağız. Bizim işimiz bu'' dedi. Bazı sektör temsilcilerinin ''Bu işe nereden girdik, bir yolunu bulup çıksak'' şeklinde umutsuzluğa kapıldığını gördüklerini anlatan Akgiray, ''Umuyorum ki önümüzdeki dönemde kalanlar 'İyi ki kaldık', çıkanlar da 'Tüh be acele ettik' şeklinde üzülecekler'' dedi.

'RÜZGAR ESMEYE MECBUR'
HİSSE
senedi piyasası ve onun türevlerinin, ilk 5-10 yıldaki büyümeyi ve heyecanı kaybetmiş gibi göründüğünü kaydeden Akgiray, şunları söyledi: "O heyecan gitmiş gibi. Ama sanki bundan sonra dünya biraz dibe doğru vurduktan sonra o rüzgâr esecek gibi görünüyor, esmeye de mecbur. Sermaye tabanımızı kuvvetlendirmek, büyütmek, çeşitlendirmek için her şeyi yapmak zorundayız. Asıl problem; yatırımcının piyasaya gelmemesi. Bu düzenlemeyle, kuralla, konferansla olmaz, hepimizin işi. Pazarı büyütmek için her şeyi yapacağız.''