kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 27 Temmuz 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yaşınıza göre hafızanızı test etmenin yolları

Dr. Ece Hattat
Hafızamın giderek zayıfladığını hissediyorum. Yaşıma ve yoğun çalışma hayatıma göre; hafızamda bir sorun olup olmadığını nasıl anlayabilirim. Bunu test etmemin bir yolu var mı? Füsun K./İstanbul

Aşağıda yer alan, kolayca uygulayabileceğiniz hafıza testi; National Institude of Mental Health ve Amerika'da bulunan Memory Assesment Clinic bünyesinde hazırlanmıştır. Bu test; hafızanızın normal fonksiyonlara sahip olup olmadığı hakkında size fikir verecektir. Eğer hafızanızla ilgili bir problem yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız; mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz hafıza sorununuzun nereden kaynaklandığını araştırarak, size uygun öneriler ve tedavi seçenekleri sunacaktır. Aşağıdaki alışveriş listesini sadece bir kez dikkatlice okuyun. Ardından listeye bir kere daha bakmadan, hatırladığınız tüm maddeleri başka bir kağıda not edin. Daha sonra kaç tane madde hatırladığınızı sayın.

* Soğan
* Erik
* Yumurta
* Böğürtlen
* Fındık
* Karides
* Su
* Mayonez
* Fesleğen
* Kabak
* Mango
* Makarna
* Sucuk
* Kahvaltı gevreği
* Kek

Puanlama:

* 18-39 yaş arasındaysanız 10 maddeyi,

* 40-49 yaş arasındaysanız 9 maddeyi,

* 50-59 yaş arasındaysanız 9 maddeyi,

* 60-69 yaş arasındaysanız 8 maddeyi,

* 70 yaş ve üzerindeyseniz 7 maddeyi hatırlamanız; normal hafıza fonksiyonlarına sahip olduğunuzu gösterir. Şimdi de yukarıdaki listeyi her 5 dakikada bir tekrar okuyun. 5 kere okuduktan sonra, listeye hiç bakmadan 30 saniye bekleyin ve listenin içindeki maddeleri hatırlamaya çalışın. Puanlama:

* 18-39 yaş arasındaysanız 13 maddeyi,

* 40-49 yaş arasındaysanız 12 maddeyi,

* 50-59 yaş arasındaysanız 12 maddeyi,

* 60-69 yaş arasındaysanız 11maddeyi,

* 70 yaş ve üzerindeyseniz 10 maddeyi hatırlamanız; normal hafıza fonksiyonlarına sahip olduğunuzu gösterir.