kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Temmuz 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Anayasa Mahkemesi'nde "flört fahişeliktir" savunması

Yeni Haber
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AKP hakkında kapatma istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne açtığı davada sözlü savunma yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in "flört fahişeliktir" sözlerini gündeme getirdiği öğrenildi. Başsavcı Yalçınkaya'nın AKP hakkında açtığı kapatma davasında delil olarak gösterdiği çok sayıda gazete ve tv haberlerinin asparagas olduğunu ve bunlara ilişkin tekzip yoluna gittiklerini vurgulayan Çiçek, başına gelen bir olayı tüm ayrıntılarıyla Anayasa Mahkemesi üyelerine anlattı.

AK PARTİ SÖZLÜ SAVUNMASININ TAM METNİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Çiçek, Anayasa Mahkemesi üyelerine 17 yıl önce ANAP da görev yaptığı dönemde, verdiği bir röportajda kullanmadığı bir söz olan "flört fahişeliktir" cümlesini 17 yılda temizleyemediğini belirterek, şunları anlattı:

"1990 yılında Cumhuriyet gazetesinde görev yapan Hakan Aygün, benimle röportaj yaptı. Aileden sorumlu bakan olarak görev yapıyorum ve röportajda söylemediğim 'flört fahişeliktir' başlığıyla gazete manşet attı. Diğer gazeteler de bu manşeti kullandı. Ben, tekzip ettim haberi. Gazetenin arka sayfalarında, belli belirsiz bir yerde tekzibim yayınlandı.17 yıl boyunca geldiğim her görevden sonra bu sözler hatırlatıldı. Dört yıl önce, o dönemde Cumhuriyet gazetesinde çalışan Hakan Aygün beni aradı. Yaptığı asparagas haberden ötürü vicdan azabı duyduğunu söyledi ve beni programına çağırdı. Ben de, canlı yayınlanacak olan programda herkesin önünde benden özür dileyip, yaptığın asparagas haberi itiraf etmesi şartıyla yayına katılacağımı söyledim. Teklifimi kabul etti. Yayına çıktım. Aradan epey uzun bir süre geçti. İtiraf da özür de yoktu. Ben daha fazla dayanamadım 'Sayın Aygün bir itirafta bulanacaktınız' dedim."

Bakan Çiçek, daha sonra gazeteci Aygün'ün şu itiraflarda bulunduğunu Mahkeme heyetine anlattı:

"Sayın Bakan'ın üzerinden gölgesi hiç eksilmeyen bir sözü var "Flört fahişeliktir' diye. Bu, yılda en az bir kere kendisine soruluyor. 1990 yılında kendisi ANAP döneminde devlet bakanıydı. Kadın ve aileden sorumluydu ve ANAP'ın meşhur muhafazakar grubu içindeydi. Ve biz de ANAP'ın o mukaddesatçı kanadına medya olarak alışamamıştık, toplum da alışamamıştı, bunları sorguluyordu. Şimdi Sayın Çiçek tekrar bakan olunca, tekrar röportajlarda "Flört fahişeliktir' meselesi sorulmaya başlandı. O günlerde Cumhuriyet gazetesindeyiz. Genç bir muhabir arkadaşım var. Ben yönlendirdim, Çiçek'le bir röportaj yapın, bak bunlar mukaddesatçı falan. İşte flörtü sorun, iyi mal çıkar, tabiri caizse. Ve o zaman Sayın Bakan da "Evet' dedi, "Ben flörtü tasvip etmiyorum. Evlilik öncesi insanların flört etmesi, gezmesi, şu bu. Bunlar evlendikten sonra olmalı' dedi. Ancak röportajın içinde "Flört fahişeliktir' sözü yoktu. Bunun en iyi şahidi benim. O röportaj bir iki gün bekledikten sonra Cumhuriyet'in arka sayfasında yayınlandı, "Flört fahişeliktir' denildi. Diğer gazeteler de birinci sayfalarına taşıdı. Cumhuriyet de birinci sayfasından işi yürüttü."

Bakan Çiçek, gazetelere yansıyan asparagas haberleri düzeltmenin zorluğuna değindikten sonra, mahkeme üyelerinin de zaman zaman iftira boyutuna varan haberlerle muhatap olduklarını gözlemlediğini de belirtti.

(ANKA)