kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Haziran 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Çalık Grubu'ndan Kosova'ya yeni yatırım

Yeni Haber
Çalık Grubu'nun sahibi olduğu Milli Ticaret Bankasının (Banka Kombetare Tregtare-BKT), Priştina'dan sonra Kosova'daki ikinci şubesini Türk nüfusun yaygın olarak yaşadığı Prizren'de açtığı bildirildi.

Çalık Holding'den yapılan yazılı açıklamada, Kosova'da finans alanında "ilk" Türk yatırımcı olan Çalık Grubu'nun, sahibi olduğu BKT aracılığı ile Kosova'nın ekonomisine katkıda bulunmak üzere yatırımlarını sürdürdüğü kaydedildi.

Açıklamada, nüfusun yüzde 80'inin Türkçe konuştuğu Prizren'deki açılış töreninde, BKT Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Çalıkbank Genel Müdürü Önder Halisdemir'in, davetlilere Türkçe seslenerek, amaçlarının Kosova'nın kalkınmasına ve refah seviyesinin yükselmesine katkıda bulunmak olduğunu söylediği aktarıldı.

Halisdemir, Balkanların en büyük Türk sermayeli yatırımcısı olan Çalık Grubunun stratejik önemdeki bu bölgenin finans sektörüne yatırımlarına devam edeceğini belirterek, bölgenin doğrudan yatırımcılara sunduğu fırsatlarla tüm uluslararası girişimciler için cazip bir pazara dönüşmekte olduğunu kaydetti.

Çok sayıda büyük firmanın Uzak Doğu'yu riskli değerlendirdiğini ifade eden Halisdemir, büyük yatırımcıların Avrupa'nın parçası olan Balkan ülkelerini yatırımlarının merkezi olarak görmeye başladığını anlattı.

BKT Prizren Şubesinin açılış töreninde konuşan Prizren Valisi Ramadan Muja'nın ise "cesur Türk girişimcisinin Kosova'ya olan inancının memnuniyet verici olduğunu" belirterek, BKT ile bundan sonra küçük ve orta ölçekli firmaların ihtiyaç duyduğu finansman imkanına ulaşabileceğini söylediği kaydedildi.

(AA)