kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Haziran 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Grip ilacı beklerken 'yeni kalp' verdiler

ESRA TÜZÜN
ESRA TÜZÜN
Ali İhsan Şahin... Hayatı boyunca aspirin dışında bir ilaç kullanmamışken bir gün hastalandı. Üşüttüğünü zannedip doktora gitti. Doktor ona, yeni bir kalbe ihtiyacı olduğunu söyledi. Şaşırdı çünkü kalp nakli yapılabildiğini bilmiyordu..
İLİŞKİLİ HABERLER
Grip ilacı beklerken 'yeni kalp' verdiler
Dünyaca ünlü romantik dönem İtalyan bestecisi Nicolo Paganini ile 38 yaşındaki Bursalı televizyon tamircisi Ali İhsan Şahin'in ortak özelliği, her ikisinin de Marfan Sendromlu olmasıydı. Ancak 57 yaşında iken şiddetli karın ağrıları çekerek hayata veda eden Paganini, Ali İhsan Şahin kadar şanslı değildi.

ÜŞÜTMEYLE BAŞLADI
Ali İhsan Şahin bu garip ve nadir rastlanan hastalıktan kalp nakli olup kurtularak, adını Türkiye'nin ilk Marfan Sendromlu kalp nakilli hastası olarak Türk Tıp Tarihi'ne yazdırdı. 35 yaşına kadar ağrı kesici bile kullanmayan Şahin, yeni kalbini ve hayatını anlattı:

* Hastalığınız bir anda mı gelişti?
Üşütmeye bağlı olarak bir rahatsızlık geçirdim. Çok ağrılarım oldu. Çarpıntım olunca, doktora gitmeye karar verdim. Anjiyo ve gerekli tetkikler yapıldı. Bende kalp sorunu olduğu ortaya çıktı ve kalbime pil takıldı. Kalbimde ritim bozukluğu olduğu söylendi. Ancak pil takıldıktan sonra daha da kötü oldum. Kalp yetmezliği oluşmaya başladı.

* Bunları yaşar yaşamaz ameliyat mı oldunuz?
Hayır, hemen ameliyat olmadım. Önce tedavi başladı. Bu arada kalp nakli için bekleme sırasına yazıldım. Listeden bana kalp çıkacağını düşünmüyordum. Ailem dualar etmeye başladı.

* Hastalık sizde ne tür etkiler yarattı?
Tek bir merdiven bile çıkamıyordum. Çok güçsüzdüm. Su içmeye halim yoktu. 'Pilim bitti' derler ya; öyleydim artık. Kalkıp tuvalete gidemiyordum. Moralimi bozmamaya çalışsam da buradaki arkadaşları görünce ister istemez etkilendim. 2-3 yıldır nakil olmak için bekleyen arkadaşlarım vardı. Sabırla beklemeye başladım.

* Nakil sizi hiç korkuttu mu?
Hayır çünkü ben o duruma gelene kadar zaten ölümü hissetmiştim, ölümü yaşıyordum. Yoğun bakımda kaldığım süreçte hayatını kaybeden çok insan gördüm ama moralimi bozmamaya çalıştım.

BENİM İÇİN MUCİZEYDİ!
* Kalp nakli olabilmek için ne kadar sırada beklediniz?
Hiç aklıma gelmiyordu bana kalp bulunabileceği. Ama bir mucize oldu. Yaşayacak ömrüm varmış ki; 25 gün sonra bana uygun kalp bulundu. Bir gece saat 02.00'de sorumlu hekim beni uykudan uyandırdı. Zaten gözümüz, kulağımız hep telefondaydı. Beni kontrole aldılar. Kalbin bana takılacağına karar verdikten sonra da, hemen ameliyata hazırlamaya başladılar.

* Size uygun bir kalp bulunduğunu öğrendiğinizde neler hissettiniz?
Çok şaşırdım. İnanmadım. Nakilden sonra gözümü açtığımda, hala inanamıyordum. İlk 10-15 gün şok yaşadım. Birdenbire yeniden hayata döndüm. Kelimelerle ifade edilebileceğim bir duygu değildi.

* Kimin kalbini taşıdığınızı biliyor musunuz?
İsmini bilmiyorum. Kimliğini bilmediğim biri, 33 yaşındayken yani henüz hayatının baharındayken ateşli silahla vurulmuş. Ailesi de bütün organlarını bağışlamış. Onun kalbini taktılar bana.

HERKES DUYARLI OLMALI
* Peki bu aileyle görüşüyor musunuz?
Henüz görüşmedim. Onların acılarını tazelemek istemiyorum ancak çok da merak ediyorum. İyice iyileştikten sonra ilk fırsatta aileyi ziyarete gideceğim. Sadece eniştem telefonda, bana kalbi takılan kişinin babasıyla konuşmuş.

* Hastalanmadan önce organlarınızı bağışlamayı düşünüyor muydunuz?
Hastalanmadan önce, böbrek bekleyen çok fazla insan olduğunu biliyordum. Hiç kolay değil. Ama kalbin nakledilebileceğini bile bilmiyordum. İnsanların bu konularda duyarlı olması lazım. Benim ailem ve eşim de organlarını bağışladı.