kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Haziran 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Açıköğretim öğrencilerine müjde

Yeni Haber
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, açıköğretim okullarında okuyan öğrencilerin artık "sıfır" masrafla okuyabileceklerini kaydederken, yeni yapılan bir düzenleme ile iki yılda mezun olabileceklerini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Başkent Öğretmenevi Konferans Salonunda Açıköğretim İlköğretim Okulu'nun kuruluşunun 10. Yılı nedeniyle düzenlenen törende bu yıl mezun olan adayların bir kısmına diplomalarını verdi. Törene, okulun öğrenci profilini yansıtmak üzere farklı yaşlarda, engelli, tutuklu-hükümlü, ev hanımı, emekli ve genç öğrenciler katıldı. Tören'de konuşan Milli Eğitim Bakanı Çelik, her zaman, her yerde, herkese eğitim sloganı ile çalıştıklarını belirtirken, açıköğretim okullarının da her çocuğun okumasını sağlamak ve eğitimi ayaklarına kadar götürmek için açıldığını söyledi. Açıköğretim okulları sınavlarının daha önce sadece 88 merkezde yapıldığını anımsatan Çelik, bu sayını 213'e çıktığını ve gelecek yıl itibariyle de 100 öğrenci bulunan her yerde sınav merkezi açacaklarını anlattı. Çelik, bu sayının 700-800'lere varabileceğine işaret etti.

Çelik, açık ilköğretim okullarının 6-8. sınıfları kapsadığını ve 3 yıllık olduğunu, liselerin ise 4 yılda bitirildiğini belirtirken, "Fakat ders geçmeli bu okullarımızda, 2 yılda bu okulları bitirmek isteyenlere de bu şansı tanıyacağız. Bir buçuk sene de ya da iki senede bu okulu bitirebilecekler. Eğitek Genel Müdürümüz Sayın Nizami Aktürk, bir müjde vereceğimi söylüyordu. Ona da buradan söylüyorum. Buna onay vereceğiz. Geriden gelenlere bu zaman fırsatı olacak" dedi.

"SIFIR MASRAFLA OKUYACAKLAR"

Çelik, bu çalışmaları yapmalarının amacının ilköğretimi bitirmeyen bir tek kişinin bile kalmaması olduğunu kaydederek, "Açıköğretim okullarına kayıt ücretini 40 YTL'den 20 YTL'ye düşürdük. Gelecek yıl itibariyle de kitapları da bedava vereceğiz. Yani kalemi silgisi olan artık okul bitirebilecek. Artık açıköğretim okullarını sıfır masrafla okuyabilecekler. Yaz geldi tatil oldu ama Milli Eğitim Bakanlığı tatile girmedi" dedi.

Bakan Çelik, konuşmaların ardında mezun olan bazı öğrencilere diplomalarını verdi. Diploma töreninde konuşan Fatma Bali, yazdığı bir şiir okurken konuşmasını da, "haydi kızlar okula" diyerek bitirdi. Emine Genç de Bakan Çelik'den diplomasını alırken Çelik'e yazdığı "Hasat Mevsimi' isimli şiir kitabını hediye etti. Çelik, daha sonra da Kaan Koçer isimli engelli gence diplomasını verdi. Koçer, Bakan Çelik'in isteği ile "Hiçbir şey engel değildir" dedi.

10 YILDA 200 BİN MEZUN VERDİ

MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne bağlı Açık İlköğretim Okulu'nun öğretime başlamasının üzerinden 10 yıl geçti. Milli Eğitim Bakanlığı, çeşitli nedenlerle ilköğretimlerini tamamlayamayan ve zorunlu ilköğretim yaş sınırını aşarak eğitim - öğretim sisteminin dışında kalan yetişkinlerin eğitim görmesi amacıyla Açık İlköğretim Okulu uygulamasına 1998 yılında başlattı. Açık İlköğretim Okulu'na 1998-1999 öğretim yılından başlayarak 2007-2008 öğretim yılına kadar toplam 504 bin 333 öğrenci kayıt yaptırdı. Bu öğrencilerin 197 bin 848'i mezun olurken, halen Açık İlköğretim okullarında 306 bin 485 öğrenci eğitim görüyor. MEB, açıköğretim ilköğretim okullarıyla uzaktan eğitim ilke ve teknikleriyle her yerde ve her durumda eğitim - öğretim imkanı sağlamak, bu yolla toplumun eğitim ve kültür düzeyini yükseltmek ve meslek edinmelerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

(ANKA)