kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Haziran 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Dev maçı 500 bin kişi beraber seyredecek

DIŞ HABERLER - ALMANYA
Yarın akşam Türkiye-Almanya arasında oynanacak yarı final için gurbetçiler "Ne mutlu ki takımımız var" diyor. Maçı, Brandenburg Kapısı'nda kurulacak dev ekranlarda 500 bin kişi birlikte seyredecek..
İLİŞKİLİ HABERLER
Dev maçı 500 bin kişi beraber seyredecek
Euro 2008 yarı final maçında, Almanya'da yaşayan ve sayıları 2.5 milyonu bulan gurbetçilerimizi çok zor bir seçim bekliyor. Bir tarafta ekmek parası kazandıkları Almanya, diğer yanda ise memleketleri Türkiye... Alman Haber Ajansı, 500 bin kişinin, başkent Berlin'de Brandenburg Kapısı'nda, devasa bin alana kurulacak 3 dev ekrandan maçı izleyeceğini belirtirken, Alman polisi de kavga çıkmaması için özel önlemler alacağını açıkladı. Hamburg, Köln, Frankfurt gibi kentlerde de meydanlara dev ekranlar kurulacak. 40 yıl önce Almanya'ya yerleşen Türklerin kendisini her iki taraftan da hissettiğine değinen Alman Haber Ajansı, Türk gurbetçilerin maç öncesi nabzını yokladı.

MERKEL DE GİDEBİLİR
Berlin'de kafe işleten Faruk Kaplan, "Şanslıyız ki yarı finalde iki takımımız var. Almanya ve Türkiye. Hangi taraf kazanırsa kazansın zaferi Alman dostlarımızla birlikte kutlayacağız" derken, bir kültür derneği yetkilisi olan olan Mustafa Yıldız ise duygularını, "Hepimiz Türk'üz. Ama aynı zamanda kendimizi Alman olarak da görüyoruz" diye özetledi. Avrupa Futbol Şampiyonası Berlin Entegrasyon Komiseri Guenter Piening ise, "Şu andaki atmosfer çok barışçıl. Tatsız bir olay çıkacağını sanmıyoruz" şeklinde konuştu. Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de, yarın akşamki maçı izlemek üzere stada gitmeyi planladığı açıklandı.