kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Haziran 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Ali Babacan

Babacan ABD'de güvence verdi

AA
Babacan, kapatma halinde partinin protesto edip etmeyeceği sorusuna "AK Parti, meşruiyet zemini üzerinde hareket ediyor" dedi..
Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AK Parti'nin ve hükümetin, çok güçlü bir meşruiyet zemini üzerinde hareket ettiğini söyledi. ABD'nin ulusal kamu radyosu NPR'a demeç veren Babacan Türkiye'nin büyük bir dönüşümden geçmekte olduğunu anlatarak, şöyle dedi: "Türkiye, İslam, demokrasi ve laikliğin bir arada var olabileceğini giderek daha fazla kanıtlamaya çalıştığımız bir ülke. AK Parti, muhafazakâr ve demokrat bir parti. Biz gelenekler, etik, aile, ahlak, din konularında duyarlıyız ve bunu yüksek sesle dile getiriyoruz. Partimiz, ayrıca Türkiye'de demokratik ve laik sistemi destekliyor. Biz, laikliğin, dini özgürlüklerle ilgili olduğuna inanıyoruz." Babacan, "Anayasamızda laikliğin ne olduğuna ilişkin açık bir tanımın olmamasına karşın, şimdi Anayasa Mahkemesinden, partimizin eylemlerinin laiklik kavramıyla uyum içinde olup olmadığı hakkında yargıda bulunması isteniyor. Anayasa Mahkemesi, bu konuda nihai söze sahip. Sonucu beğenelim veya beğenmeyelim, bu nihai bir karar olacak ve uygulanacak" diye konuştu.

SOKAKLARA TAŞIMAK
"Nihai karar iktidar partisinin kapatılması yönünde olursa, parti buna uyacak, protesto etmeyecek veya kararı sokaklara taşımayacak öyle mi?" sorusu üzerine Babacan, şöyle dedi: "Biz, iktidar partisi ve aynı zamanda hükümet olarak, çok güçlü bir meşruiyet zemini üzerinde hareket etmeliyiz ve öyle hareket ediyoruz. Hukuk devletine uymalıyız. Ayrıca Türkiye'de güçler ayrımına, yargının bağımsızlığına çok dikkat etmeliyiz. Mahkemelerimizin güvenilirliğini de korumalıyız."