kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Haziran 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yabancı bankalar Karadeniz'de battı

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU
Türkiye'nin 'Finansal Haritası'nı çıkaran BDDK'nın verilerine göre Türkiye'de kişi başına mevduatın en yüksek olduğu il memur kenti Ankara. Borçlulukta ise İstanbul önde... Takipteki kredilerin ilk sırasında İstanbul var. Her 100 YTL'lik nakdi kredinin 7 lirasının battığı Muş ise batak oranında ilk sırada. Yabancıların en çok kredi batırdığı il ise Giresun... ..
Bankacılık sektörünün kredi uygulamaları ve kredi kartı faizleriyle çokça tartışıldığı, yabancı bankalara yönelik ön yargının hâlâ sürdüğü bir ortamda Türkiye'nin "Finansal Haritası" çizildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) hazırladığı finans haritasında illere göre mevduatın, kredilerin, takipteki alacakların ayrıntıları gün ışığına çıktı. Yerli ve yabancı bankaların sektörel ve bölgesel tercihleri belirlendi.

* MEVDUAT ZENGİNİ ANKARA: BDDK verilerine göre, Türkiye'de kişi başına mevduatın en yüksek olduğu il, memur kenti olarak bilinen Ankara. Ankara'da kişi başına toplam mevduat 13 bin 618 YTL. İkinci sıradaki İstanbul'da kişi başına 12 bin 858, üçüncü sıradaki İzmir'de 6 bin 207 YTL banka mevduatı bulunuyor. Kişi başına toplam mevduatta son üç il ise Şırnak (293.7 YTL), Ağrı (340.3 YTL) ve Muş (367.6 YTL)

BATAKTA İSTANBUL LİDER
* TOPLAM MEVDUATTA İLK VE SON ÜÇ İL:
Ülke çapındaki 245.8 milyar YTL mevduatın 106.4 milyar YTL'si İstanbul'da, 24.1 milyar YTL'si Ankara'da, 18.7 milyar YTL'si ise İzmir'de. Mevduatta son sırada Hakkâri (45.5 milyon YTL), Kilis (63.1 milyon YTL) ve Bitlis (68.7 milyon YTL) bulunuyor.

* BATAK KREDİDE İLK SIRA İSTANBUL'UN: Kişi başına takibe intikal eden kredilerde ilk sırayı İstanbul, son sırayı ise Şırnak alıyor. İstanbul'da takipteki kredi kişi başına 396, Denizli'de 258, Ankara'da 233 YTL. Şırnak, Tunceli ve Bingöl'de takipteki tutar kişi başına ortalama 9 YTL civarında.

* KREDİSİ DÖNMEYENLER: Nakdi kredilerin oransal olarak batağa dönüştüğü ilk il Muş. Muş'taki her 100 YTL kredinin 7.7'si battı. Tunceli ise borcuna sadık il olarak ön plana çıktı. Bu ilde batık oranı sadece yüzde 0.81.

* YABANCI KARADENİZ'DE BATTI: Yabancı bankaların en çok kredi batırdığı iller ise Giresun, Van ve Kırıkkale oldu. Yabancılar Amasya, Kastamonu ve Karaman'da nerede ise kredi batırmadı.

MEVDUAT ÜÇ BÜYÜK İLDEN
* KREDİDE ÖNCELİKLİ MERKEZLER:
Kişi başına en çok kredi alan iller İstanbul (9 bin 652 YTL), Ankara (7 bin 142 YTL) ve Antalya (4 bin 495 YTL) olarak sıralandı. Son sıraları ise Muş (240 YTL), Hakkâri (271 YTL) ve Şırnak (281 YTL) aldı.

* YABANCILAR 3 BÜYÜKLERDE KONUŞ- LANMIŞ DURUMDA: Verilere göre yabancı bankalar kredi ve mevduatlarında İstanbul, Ankara ve İzmir'de konuşlanmış durumda. 17.9 milyar YTL'lik bireysel kredinin 12.1 milyar YTL'si bir başka deyişle yüzde 67'si bu üç ilde bulunuyor. Toplam 62,7 milyar YTL'lik toplam nakdi kredinin de 45,5 milyar YTL'si (yüzde 72,6) bu illerde dağıtılmış durumda. Mevduatta da durum değişmiyor. Türkiye'nin tamamında 38.8 milyar YTL'lik mevduat toplayan yabancı bankaların bu üç ilden topladığı rakam 26.7 milyar YTL. Bu da toplam mevduatın yüzde 68.7'sine denk geliyor.
Haberin fotoğrafları